Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imobil cu credit ipotecar, fostul sot figureaza in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imobil cu credit ipotecar, fostul sot figureaza in continuare pe contractul de credit

Buna ziua,

Detin un imobil (cu credit ipotecar), imobilul imi apartine, in urma partajului cu fostul sot, eu platesc la banca in continuare pana la incheierea ipotecii bancare.Problema este ca sotul a ramas in continuare pe contractul bancar, dupa primirea sultei nu a vrut sa se duca la banca sa confirme ca este de acord cu iesirea din contract si nici nu am pe cine sa pun in calitate de coproprietar in locul fostului sot.
Intrebarea este: dupa ce achit creditul ipotecar, ar putea fi o problema ca inca figureaza fostul sot pe contract?Contractul se va incheia la final doar pe numele meu?Care este procedura pentru a fi sigura ca nu vor fi probleme la achitarea creditului ipotecar.Va multumesc!
Eu cred ca e ok, imobilul este doar al dv., sotul avand dezavantajul de a fi fideiusor pentru dv. Nasol pentru el.
Colegul are dreptate in privinta bancii, dar trebuie vazut daca aveati o interdictie de instrainare de vreun fel. Sunt de acord cu el.
Contractul nu va fi pe numele dv., imobilul deja este pe numele dv., titlul dv. de proprietate fiind hotararea de partaj. Daca achitati totul exact si la zi, nu cred sa aveti probleme.