Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda rutiera

Un echipaj de politie, pe a carui masina nu scrie "Politia Rutiera", poate aplica amenzi pentru abateri rutiere? Mai exact, pentru nepuratre centura de siguranta.
Multumesc!
Conform ultimilor modificari din cadrul angajatilor MAI si ai reprezentantilor autoritatii publice locale,
constatarea contraventiilor la regimul circulatiei pe drumurile publice intra in sarcina angajatilor MAI,ai serviciului specializat din primariile locale
Sancțiunile contravenționale se aplică conform legii de agenții poliției rutiere, nu de mașinile cu care execută misiunile.
Intre timp am gasit ceva pe site*ul politiei:
Conform dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr. 450/29.11. 2006, ofiterii si agentii de politie din structurile de ordine publica ale Politiei Romane pot desfasura activitati pe linie de circulatie, acestia sunt obligati sa poarte uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive.

Agentul de politie care m-a oprit, nu purta uniforma cu inscrisuri si insemne dinstinctive, deci mi se pare ca e cam abuz.