Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amendã
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amendã

Bună ziua
Rog să-mi spună cineva dacă agenţii poliţiei rurale au atributii să constate şi să sancţioneze contravenţiile la legea circulaţiei?
Vă mulţumesc
Conform dispozitiei Inspectorului General al Politiei Romane nr. 450/29.11. 2006, ofiterii si agentii de politie din structurile de ordine publica ale Politiei Romane (politia rurala) pot desfasura activitati pe linie de circulatie. Deci, agentul de politie din cadrul serviciului 'politie rurala' are atributii in domeniul constatarii contraventiilor si aplicarea sanctiunilor contraventionale privind circulatia pe drumurile publice.
Mulţumesc pt răspuns