avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Completare cerere rezervare denumire ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Completare cerere rezervare denumire ONG

Asi dori sa-mi spuneti , va rog cum ar trebui sa completez cererea de acordare a disponibilitatii denumirii unei asociatii de pe portalul Ministerului Justitiei la pasul 1 unde scrie Solicitantul , voi scrie numele tuturor membrilor fondatori sau numai a celui care o trimite ? Multumesc !
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 19:00, 12 Aprilie 2014
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....
radumititean a scris:
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....


Da, e vorba doar despre persoana care trimite cererea! Nu mi-e clar de ce normalitatea ar impune referirea la fondatori. Fondatorii pot da un mandat (prin actul de constituire) oricarei persoane.

Multumesc , pentru informatie !
lisetchi a scris:

radumititean a scris:
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....

Da, e vorba doar despre persoana care trimite cererea! Nu mi-e clar de ce normalitatea ar impune referirea la fondatori. Fondatorii pot da un mandat (prin actul de constituire) oricarei persoane.


Conform legii, actele mandatarului produc efect direct intre mandant si tert, ca si cum le-ar incheia direct mandantul... Daca acea persoana a primit un mandat de la un fondator, cererea e facuta de fapt de acel viitor fondator prin intermediul mandatarului... De aceea eu am raspuns pentru cazul in care face cererea o persoana care nu are mandat de la vreun viitor fondator si nici nu are de gand sa devina fondator - acest caz l-am apreciat ca fiind neinterzis juridic dar totusi anormal si care poate da loc la abuzuri....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura vanzare si incasare bani armada_maxima armada_maxima Buna ziua, Va deranjez cu urmatoarea intrebare aferenta unei procuri de vanzare -cumparare si incasare bani. In procura apare urmatorul ... (vezi toată discuția)
Mandatar -de profesie cporumbel cporumbel Ce parere aveti despre urmatoarea situatie: avocat ,radiat din tabloul avocatilor, isi gaseste alta meserie, de mandatar, cu tot ce-i trebuie, adica: hartie ... (vezi toată discuția)
Infiintare asociatie non-profit moonprincess moonprincess buna ziua! as dori sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu referire la conditiile de infiintare a unui non-profit. ma intereseaza in primul rand numarul minim de ... (vezi toată discuția)