Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Completare cerere rezervare denumire ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Completare cerere rezervare denumire ONG

Asi dori sa-mi spuneti , va rog cum ar trebui sa completez cererea de acordare a disponibilitatii denumirii unei asociatii de pe portalul Ministerului Justitiei la pasul 1 unde scrie Solicitantul , voi scrie numele tuturor membrilor fondatori sau numai a celui care o trimite ? Multumesc !
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....
radumititean a scris:
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....

Da, e vorba doar despre persoana care trimite cererea! Nu mi-e clar de ce normalitatea ar impune referirea la fondatori. Fondatorii pot da un mandat (prin actul de constituire) oricarei persoane.

Multumesc , pentru informatie !
lisetchi a scris:

radumititean a scris:
Numai a persoanei care trimite cererea. Persoana care nici macar nu e obligatoriu sa fie unul dintre fondatori, desi asa e normal....

Da, e vorba doar despre persoana care trimite cererea! Nu mi-e clar de ce normalitatea ar impune referirea la fondatori. Fondatorii pot da un mandat (prin actul de constituire) oricarei persoane.

Conform legii, actele mandatarului produc efect direct intre mandant si tert, ca si cum le-ar incheia direct mandantul... Daca acea persoana a primit un mandat de la un fondator, cererea e facuta de fapt de acel viitor fondator prin intermediul mandatarului... De aceea eu am raspuns pentru cazul in care face cererea o persoana care nu are mandat de la vreun viitor fondator si nici nu are de gand sa devina fondator - acest caz l-am apreciat ca fiind neinterzis juridic dar totusi anormal si care poate da loc la abuzuri....