avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata femei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata femei

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarea : cand pot solicita pensionarea anticipata, cu si fara penalizare.
Sunt nascuta la data de 2 februarie 1964 si sunt angajata, fara intreruperi, din data de 19 august 1982.
Va multumesc anticipat
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pensie anticipata,sau anticipata partiala la 57 de ani si 7 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 41 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat(cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 33 de ani si 6 luni,fara stagiul asimilat.
Pensie limita da varsta: in septembrie 2026, la 62 de ani si 7 luni (varsta standard).
Stagiul complet de cotizare prevazut de lege: 33 de ani si 6 luni.
Stagiul realizat de dvs. la 1 mai 2014: 31 de ani 8 luni 12 zile.

Pentru pensia anticipata partiala (cu penalizare) sunt urmatoarele conditii:
- trebuie sa realizati stagiul complet de 33 de ani si 6 luni
- trebuie sa aveti varsta cu cel mult 5 ani mai mica decat varsta standard, deci cel mai devreme la 57 de ani si 7 luni

Pentru pensia anticipata (fara penalizare) sunt urmatoarele conditii:
- trebuie sa realizati cel putin 8 ani peste stagiul complet de 33 de ani si 6 luni, deci trebuie sa lucrati minim 41 de ani si 6 luni
- trebuie sa aveti varsta cu cel mult 5 ani mai mica decat varsta standard, deci cel mai devreme la 57 de ani si 7 luni

Avand in vedere varsta si stagiul dvs., cel mai devreme puteti iesi la pensie anticipata partiala in martie 2021, cu 5 ani de anticipare si o penalizare de 45%.
Pensia anticipata (fara penalizare) iese din discutie, ati avea dreptul abia in 2024, dupa pensia limita de varsta.

Legea nr. 263/2010:

ART. 65
(1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
...
(4) Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0,75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă.

ART. 67
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parţială se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) şi prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate parţiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate parţiale în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra prompt si detaliat si va doresc toate cele bune

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata mystycum mystycum Buna seara,va supun atentiei urmatoarea situatie:tatal meu implineste luna aceasta pe 27 ,63 de ani cu o vechime in munca de 42 ani.As dori sa stiu cand poate ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata partiala brezel brezel persoana de sex feminin nascuta la data de 02 noiembrie1960 ,avand o vechime de 33.6 ani va rog sa-mi spuneti la ce data ma pot pensiona anticipat partial ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare femeie JULIA59 JULIA59 Buna ziua, sunt nascuta in mai 1959, am lucrat 34 ani si 8 luni din care 9 ani 3 luni in grupa II, pe urma am fost 1 an in somaj, ,momentan nu lucrez, la ce ... (vezi toată discuția)