Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este termenul de prescriptie ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este termenul de prescriptie ?

un vecin mi-a spus ca a avut in gestiune mai multe bunuri ale institutiei publice in care lucreaza.
In anul 2010, cand i s-a facut inventarul,
s-a descoperit ca din gestiunea sa lipsesc o parte din bunuri.
Institutia l-a pasuit mult timp, crezand ca va gasi bunurile sau
ca va aduce in locul lor altele de acelasi gen.
Acum, institutia vrea sa-i faca plangere penala si
sa se constituie parte civila.

In civil, in cazul aratat, o institutie publica, adica statul,
poate urmari bunurile 3 ani sau 5 ani ?
Care este termenul de prescriptie ?
de urmarire a bunurilor, in materia civila ?
Bună ziua,
În legătura cu prescripția dreptului, trebuie mai întâi identificat momentul de la care aceasta a început să curgă, pentru a stabili legea aplicabilă, având în vedere noul cod civil.
Pe de altă parte, potrivit codului civil actual, se întrerupe cursul prescriptiei extintive prin constituire ca parte civilă art. 2537 alin. 3 C.civ.
După întreruperea cursului prescripției extintive curge un nou termen de prescripție2541 alin. 2 C.civ.
În fine, termenul, calcului și constatarea prescripției se face în funcție de situația de fapt și de drept precum și particularitățile ori împrejurările deduse din speță.
Lipsa in gestiune s-a descoperit in anul 2010, cand i s-a facut inventarul.

Dar daca fapta a fost savarsita in anul 2010,
nu se aplica prevederile din vechiul Cod civil
si prevederile din vechiul Cod penal ?

Termenul de prescriptie pentru angajarea raspunderii patrimoniale este de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune (de la data la care acesta a cunoscut existenţa prejudiciului şi persoana vinovată.)

Daca in 2010 a luat la cunostinta de existenţa prejudiciului şi persoana vinovată., atunci chiar daca v-a promova o actiune in instanta se va invoca prescriptia dreptului la actiune.
Asadar, in civil, in cazul aratat,
o institutie publica, adica statul,
nu poate urmari bunurile 5 ani ?
Si atunci, cum ramane cu dreptul de proprietate asupra bunurilor ?
Cum se va recupera de la vinovat lipsurile din gestiune ?
Cum se va scadea minusurile din contabilitate ?

Nu este de 5 ani , intrucat nu este o creanta fiscala.

Angajarea raspunderii patrimoniale se face in termen de 3 ani , indiferent ca este unitatea de stat sau privata.

Art.268 C.mun.
(1) Cererile în vederea soluţionării unui conflict de muncă pot fi formulate:
....
c) în termen de 3 ani de la data naşterii dreptului la acţiune, în situaţia în care obiectul conflictului individual de muncă constă în plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despăgubiri către salariat, precum şi în cazul răspunderii patrimoniale a salariaţilor faţă de angajator;
....