Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Inchiriere autoturism aflat in leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Inchiriere autoturism aflat in leasing

Buna ziua,
Va solicit ajutorul in urmatoarea problema:
Un SRL (X) cu 2 asociati a achizitionat in leasing un autoturism.
Unul din asociati se retrage din societate si isi infiinteaza propria societate (Y).
Asociatii ajung la intelegerea urmatoare: sa se factureze leasingul de pe societatea X pe societatea Y printr-un contract de inchiriere astfel incat Y sa isi deduca TVA si chiria masinii. Bineinteles, dupa ce X primeste factura de la societatea de leasing.
E posibil? Sau mai sunt alte variante?
Multumesc.
Cine este proprietarul masinii?Nu firma de leasing?Nu este posibil sa subinchiriati un bun pe care doar il aveti in folosinta, deocamdata.
Deci ar trebuie ori sa se termine leasingul ori sa se preia acest leasing?
Contract de novatie, daca este acord firma de leasing.
Multumesc pentru raspuns.