Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract agent
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract agent

Ce tip de contract pot face intre asistent in brokeraj pers juridica si agent persoana fizica? E bine un contract de colaborare?
Desfasurarea unor activitati economice in mod regulat, cu caracter continuu, ca profesii obisnuite, necesita autorizatie de la primarie si inregistrarea la Registrul Comertului si la organele fiscale. (gen PFA)
Daca activitatea care se presteaza de persoana fizica nu are un caracter continuu, de profesiune obisnuita, ci doar ocazional, accidental, nu este necesara aceasta autorizare.
Din punct de vedere al obligatiilor fiscale, platitorii veniturilor din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil, au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa.

Se plateste impozit 16%, contributie pensii 10,5% si contributie sanatate de 5,5%. Somajul este optional. Daca realizati si venituri de natura salariala, pe langa un astfel de contract, nu platiti contributia la pensii.