avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua!
Copilul meu implineste 1 an in luna mai. Cand ma intorc la serviciu pentru a beneficia de stimulent de insertie? Mentionez ca tatal nu sta o luna acasa cu copilul asa cum prevede legea.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:42, 14 Aprilie 2014
Pentru a primi un raspuns corect precizati urmatoarele:
- ati optat pentru concediu crestere copil pana la varsta de 1 an sau pana la varsta de 2 ani?
- tatal copiluli indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC?
Am optat pentru CCC 1 an.
Tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC.
Multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (chiar si cu o zi inainte).

2. Veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an si pana va implini 2 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere al copilului si stimulentul de insertie in munca Zara_Sabrina Zara_Sabrina Buna ziua. Sunt insarcinata in 32 saptamani, cu data probabila a nasterii pe 21 martie. Voi intra in prenatal din 9 februarie si voi opta pentru concediu de ... (vezi toată discuția)
Ccc Monica21 Monica21 Urmeaza sa nasc luna aceasta si sunt detasata de aproape 2 ani la o institutie. As vrea sa ma intorc cat mai repede la munca insa societatea la care sunt ... (vezi toată discuția)
Stimulent de insertie Oana1987Oana Oana1987Oana Buna ziua.Ma poate lamurii si pe mine cineva in legatura cu intoarcerea la munca?Am optat pentru concediu crestere copil 1 an pentru a beneficia de stimulentul ... (vezi toată discuția)