Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent de insertie

Buna ziua!
Copilul meu implineste 1 an in luna mai. Cand ma intorc la serviciu pentru a beneficia de stimulent de insertie? Mentionez ca tatal nu sta o luna acasa cu copilul asa cum prevede legea.
Pentru a primi un raspuns corect precizati urmatoarele:
- ati optat pentru concediu crestere copil pana la varsta de 1 an sau pana la varsta de 2 ani?
- tatal copiluli indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC?
Am optat pentru CCC 1 an.
Tatal indeplineste conditiile pentru a beneficia de CCC.
Multumesc anticipat!
1. Pentru a beneficia de stimulentul de insertie trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni (chiar si cu o zi inainte).

2. Veti beneficia de stimulentul de insertie dupa ce implineste copilul 1 an si pana va implini 2 ani.