Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coasigurat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coasigurat

Buna Ziua,
Mama mea nu lucreza si am incercat sa o trecem in intretinerea sotului meu pentru a fi coasigurata.Cei de la casa de sanatate au spus ca nu este posibil pt ca nu este fiul ei.Eu sunt in concediul de ingrijire a copilului.
Ce solutie ar fi?
1. Potrivit art. 213 alin. (1) lit. b) teza a doua din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, beneficiaza de asigurare, fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate. Asadar, au dreptul sa beneficieze de asigurare fara plata contributiei sotul, sotia si parintii fara venituri proprii, aflati in intretinerea unei persoane asigurate.

Asadar, mama dvs poate fi coasigurata dv si nu a sotului.

2. Solutia ar fi sa se incheie un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate.

b] Potrivit dispozitiilor Legii nr.95/2006, pentru a beneficia de serviciile medicale oferite de stat o persoana trebuie sa se asigure in sistemul de sanatate daca nu are nici un venit se poate asigura prin incheierea unui contract de asigurare cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate.

Venitul minim asigurat este salariul minim pe economie (850 lei), iar contributia lunara de plata este de 5,5% din venitul asigurat.
In acest caz , se va plati minim 46,75 lei/luna.

Cornel Vasile, Consilier juridic