Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare

Buna seara.
Un salariat care nu are diploma de calificare, dar a muncit in domeniu (zidar, zugrav, lacatus etc) poate fi angajat pe o functie din cele enumerate de mine? Sau poate fi angajat doar ca necalificat?
Va multumesc anticipat.
Din pacate fara o diploma de calificare nu poate fi incadrat in meseriile mentionate de dvs. Ii puteti gasi un echivalent in grupa 9 din C.O.R.

[ link extern ]
Cornel Vasile, Consilier juridic
In general , in practica, se angajeaza pe astfel de meserii cei care detin o calificare in domeniu.

Totusi, art. 29 C.mun. prevede :
(1) Contractul individual de munca se incheie dupa verificarea prealabila a aptitudinilor profesionale si personale ale persoanei care solicita angajarea.
....