avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare activitate pe trei ani
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare activitate pe trei ani

Buna ziua .
datorita impozitului forfetar ma vad nevoita sa suspend activitatea firmei. Vreau sa va intreb daca are vreo influenta acest lucru asupra societatii de leasing de la care am luat masina , in sensul ca eu vreau sa platesc in continuare ratele chiar daca firma va fi suspendata. poate societatea de leasing sa imi ia masina?
Va multumesc.
Nu puteti suspenda activitatea, pentru ca aveti plati de facut, inregistrari contabile etc.. Suspendarea presupune stoparea tuturor activitatilor economice, aceasta se comunica si la Administratia financiara, pentru ca ulterior sa se depuna bilantul 0.
Dar daca mut contractul de leasing pe persoana fizica?
Cei de la firma de leasing mi-au spus ca atata timp cat le platesc ratele nu-i intereseaza...

Suntem 3 asociati in SRL.
Unul a decedat. Am aflat despre deces dupa cateva luni. In acest timp s-a facut succesiunea dar nu s-a mentionat niciunde si faptul ca decedatul era actionar.Cand am aflat, am informat mostenitorii ca decedatul era si actionar la un SRL, eu fiind administrator.
Am inmanat mostenitorilor copii dupa situatiile firmei pentru a-i informa despre faptul ca firma nu are datorii la stat, ca este pe pierdere de 4 ani , noi nemaifacand nici un fel de activitate dar am depus totul la zi.
Dorinta mea si a celuilalt asociat este sa inchidem firma. Daca nr actionarilor s-a redus la 2 nu este nevoie de lichidator... asa am auzit. Este adevarat?
Intrebarile mele sunt:
1. cum sa procedez pentru a rezolva situatia cu asociatul decedat?
2. Ce sa facem: radiere, dizolvare sau suspendare?

AJUTOR!!!
Multumesc anticipat
buna ziua. am o rugaminte. am o firma care nu mai are activitate de cativa ani. pana acum nu i-am suspendat activitatea pentru ca cele cateva milioane de lei necesare am considerat ca sunt cam mult. datorita noului impozit forfetar as fi obligat, desi are activitate 0, sa platesc impozitul forfetar de 500 euro pe an. ce se intampla daca NU suspend activitatea firmei?? o sa apar in evidentele fiscului nostru drag si iubit ca avand datorii, nu? si daca, in continuare, nu am de unde sa platesc impozitul forfetar va veni statul sa ma dea in judecata sa-si recupereze banii? sau ma baga in faliment? sau cum se procedeaza? mentionez ca pe firma sunt cateva utilaje de panificatie cumparate, in valoare de cateva mii de euro. in cazul in care valoarea datoriilor ar depasi banii rezultati din vanzarea acelor utilaje, ce se intampla cu diferenta? vine statul si imi scoate la vanzare bunurile personale ( gen, casa, mobila, masina de spalat...) ??? va rog frumos, un raspuns!! multumesc anticipat.
gabitzab a scris:

Suntem 3 asociati in SRL.
Unul a decedat. Am aflat despre deces dupa cateva luni. In acest timp s-a facut succesiunea dar nu s-a mentionat niciunde si faptul ca decedatul era actionar.Cand am aflat, am informat mostenitorii ca decedatul era si actionar la un SRL, eu fiind administrator.
Am inmanat mostenitorilor copii dupa situatiile firmei pentru a-i informa despre faptul ca firma nu are datorii la stat, ca este pe pierdere de 4 ani , noi nemaifacand nici un fel de activitate dar am depus totul la zi.
Dorinta mea si a celuilalt asociat este sa inchidem firma. Daca nr actionarilor s-a redus la 2 nu este nevoie de lichidator... asa am auzit. Este adevarat?
Intrebarile mele sunt:
1. cum sa procedez pentru a rezolva situatia cu asociatul decedat?
2. Ce sa facem: radiere, dizolvare sau suspendare?

AJUTOR!!!
Multumesc anticipat



Daca in actul constitutiv nu exista prevederi cu privire la faptul ca in cazul decesului unui asociat partile sociale sa fie transmise pe cale sucesorala firma se dizolva, prin urmare aveti inca un motiv de dizolvare.

Alte discuții în legătură

Impozit forfetar cu orice pret? normele unde sunt? wishlist wishlist Buna ziua! Daca detin un leasing, firma nu mai produce de vreo 6-8 luni nimic, anul trecut am platit impozit pe venit 2,5% si de la 1 ian 2009 am decis sa ... (vezi toată discuția)
Se reevalueaza si dobanda dintr-un ctr. leasing financiar in cont extrabilantier? vioviod vioviod Extrabilantier inregistrez un leasing auto financiar: 8036=891 valoarea ratelor de leasing 8051=891 valoarea dobanzii de plata din contractul de ... (vezi toată discuția)
Suspendare firma CORNELIA B CORNELIA B BUAN ZIUA ! Pentru suspendarea unei firme as dori sa-mi spuneti si mie ce trebuie facut,ce pasi trebuie sa urmez,daca pot sa suspend o firma cu datorii catre ... (vezi toată discuția)