Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare contract de munca

Buna ziua
As vrea sa aflu care este procedura legala de modificare a felului muncii in cadrul aceluiasi compartiment , pentru o perioada determinata.
Salariatul va beneficia de salariul aferent noii functii ?
Precizez ca modificarea se face cu acordul salariatului.
Multumesc
1. Instiintarea salariatului cu privire la clauzele care se doresc a fi modificate.

art.17C.mun.
(1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
....

2. Daca partile sunt de acord, se va incheia actul aditional la c.i.m.
Art.17 (5) C.mun, - Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

3. Orice modificare a elementelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. a), c)-g) se înregistrează în registru cel târziu în ziua lucrătoare anterioară împlinirii termenului de 20 de zile lucrătoare prevăzut la art. 17 alin. (5) din Legea nr. 53/2003, republicată. Excepţie fac situaţiile în care modificările se produc ca urmare a unei hotărâri judecătoreşti sau ca efect al unui act normativ când înregistrarea în registru se face în ziua în care angajatorul se prezumă, potrivit legii, că a luat cunoştinţă de conţinutul acestora. (art.4 alin.2 din HG 500/2011)
Multumesc mult
~ Conținut șters la cerere ~
Intr-un act aditional la c.i.m. se pot insera mai multe modificari ale c.i.m.

Felul muncii poate fi modificat si unilateral de catre angajator, in conditiile prevazute de art.48 C.mun., si anume: Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.