Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... facilitati
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

facilitati

BUNA ZIUA,
Am peste 50 ani si am fost angajata din somaj pe perioada nedeterminata .
Angajatorul a primit timp de 12 luni o suma de 500 lei (angajat somer cu varsta peste 45 ani), avand obligatia sa mentina raporturile de munca cel putin 2 ani. Lucrez la aceasta firma de 1 an si 3 luni.Problema estre ca indeplinesc conditiile de pensionare anticipata fara penalizari si vreau sa ma pensionez.
Ce se intampla in acest caz cu suma primita de angajator timp de 12 luni?
multumesc!
Daca faceti o notificare de demisie (conform art.81 din Codul muncii) angajatorul nu mai este obligat sa restitie sumele primite.