Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Control DGFP la Primarie
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Control DGFP la Primarie

La o primarie comunala, se face in urma unei reclamatii la DGFP un control privind cheltuirea banilor din bugetul primariei.
Intrebare: are DGFP-ul competente sa verifice legalitatea cheltuirii banilor din buget, sau aceasta competenta este a Curtii de Conturi? Care este articolul de lege care explica competenta controlului bugetar in primarii?
Multumesc!
Legea 30/1991 privind controlul financiar prevede competenta departamentelor de control al gestiunii patrimoniului public si privat al statului din cadrul DGFP sa efectueze controale privind utilizarea fondurior publice. Curtea de conturi are de asemenea competene in acest sens.
Ambele institutii au atributiuni de control referitoare la administrarea si utilizarea fondurilor acordate de la buget pentru cheltuielile de functionare si intretinere a organelor centrale si locale ale administratiei de stat, unitatilor finantate de la buget