Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Hotarirea 720/1991 mai este in vigoare?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Hotarirea 720/1991 mai este in vigoare?

Hotărâre nr. 720/1991 din 10/10/1991 privind aprobarea Normelor de organizare şi exercitare a controlului financiar elaborate de Ministerul Economiei şi Finanţelor;
În baza prevederilor art. 21 din Legea nr. 30/1991 privind organizarea şi funcţionarea controlului financiar şi a Gărzii Financiare, se stabilesc prezentele norme cu privire la organizarea şi exercitarea controlului financiar propriu la ministere, departamente, alte organe centrale de stat, prefecturi şi Primăria municipiului Bucureşti, precum şi la regiile autonome.
Art. 21. - Modul de organizare şi exercitare a controlului financiar propriu pentru unităţile prevăzute la art. 2 şi pentru regiile autonome se stabileşte prin norme ale Ministerului Finanţelor, aprobate prin hotărîre a Guvernului.
Art. 2. - Ministerele, departamentele, alte organe centrale de stat, prefecturile şi Primăria municipiului Bucureşti sînt obligate să asigure organizarea şi funcţionarea controlului financiar de gestiune privind patrimoniul propriu şi a controlului financiar preventiv asupra veniturilor şi cheltuielilor pentru care sînt ordonatori de credite bugetare.
Abrogat de articolul 40 din Ordonanţă nr. 119/1999 in data de 31 august 1999

Inca este in vigoare.
ContSters145448, utilizator
Ma refeream din punct de vedere juridic.