avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retrogradarea din functie din asistent medical in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retrogradarea din functie din asistent medical in registrator medical pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile

Aceste 60 de zile sunt lucratoare sau calendaristice si daca se pun zilele de sarbatoari legale, de pasti si 1-2 mai.
Sunt zile calendaristice . Prin urmare, se calculeaza si zilele de sarbatoare legala si de repaus saptamanl.
se ia in calcul si perioada de concediu de odihna ?
multumesc
Da, se poate lua in calcul si perioada de CO.
danraicu a scris:

se ia in calcul si perioada de concediu de odihna ?
multumesc



Cele 60 de zile de retrogradare se pun de pe data de 17.03.2014 de la data comunicari deciziei pina pe 15.05.2014..Dupa ce trec cele 60 de zile si revin pe functia pe care am avut-o de asistent medical, imi trebuie o hirtie,de la personal,de la director sau de la serviciul runos.multumesc
Ultima modificare: Marți, 29 Aprilie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cele 60 de zile se calculeaza de la data aplicarii sanctiunii.

In principal, va trebui sa se emita o noua decizie prin care se dispune revenirea la vechea functie din care ati fost retrogradat.

Alte discuții în legătură

Retrogradare abuziva geosau geosau in 25 ianuarie 2010 am fost retrogradat din functia de casier la cea de manipulatnt marfa,am inteles ca retrogradarea nu poate depasi 60 de zile. eu am stat in ... (vezi toată discuția)
Cercetare disciplinara ContSters74221 ContSters74221 buna ziua! doresc sa ma informez asupra urmatoarei spete: daca un angajat cu functia de director,savarseste o abatere disciplinara, iar angajatorul doreste ... (vezi toată discuția)
Sfat practic: aplicare "retrogradare disciplinara" smeagull smeagull Buna ziua, Situatie teoretica: Se da un ... inginer constructor, pentru care angajatorul ar decide aplicarea unei sanctiuni disciplinare constand in ... (vezi toată discuția)