Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retrogradarea din functie din asistent medical in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retrogradarea din functie din asistent medical in registrator medical pentru o durata ce nu poate depasi 60 de zile

Aceste 60 de zile sunt lucratoare sau calendaristice si daca se pun zilele de sarbatoari legale, de pasti si 1-2 mai.
Sunt zile calendaristice . Prin urmare, se calculeaza si zilele de sarbatoare legala si de repaus saptamanl.
se ia in calcul si perioada de concediu de odihna ?
multumesc
Da, se poate lua in calcul si perioada de CO.
danraicu a scris:

se ia in calcul si perioada de concediu de odihna ?
multumesc

Cele 60 de zile de retrogradare se pun de pe data de 17.03.2014 de la data comunicari deciziei pina pe 15.05.2014..Dupa ce trec cele 60 de zile si revin pe functia pe care am avut-o de asistent medical, imi trebuie o hirtie,de la personal,de la director sau de la serviciul runos.multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cele 60 de zile se calculeaza de la data aplicarii sanctiunii.

In principal, va trebui sa se emita o noua decizie prin care se dispune revenirea la vechea functie din care ati fost retrogradat.