avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Apartament nou cu multiple probleme
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Apartament nou cu multiple probleme

Am, cumparat un apartament in Drm Malu Mierii si ma confrunt cu mai multe probleme:
- nu exista parcare, stiu ca legea obliga constructorul
- nu a respectat proiectul care a fost aprobat, receptia probabil a fost facuta cu spaga
- izolarea fonica este dezastruoasa, se aud vecinii din toate partile, inclusiv de afara
- mai mereu miroase de la canalizare
- in casa este umiditate foarte mare, peste 70%

In contract nu este stipulata vreo garantie, ce putem face?

Chiar acum constructorul da dovada de o nesimtire imensa pentru ca a inceput constructia unei vile f mari exact pe locul unde era in proiect parcarea noastra. Chiar a inceput sa dea anunturi de vanzare in noua vila, anunturi pline de minciuni

Pentru cei care ar fi interesati sa cumpere aici in Malu Mierii, fugiti ca o sa va cumparati probleme!

Toate aceste probleme cu care va confruntati acum, trebuiau verificate si cerute sa fie rezolvate inainte de incheierea contractului de vanzare cumparare.
Prin incheierea acestui contract de vanzare cumparare ati cumparat si problemele.
Cred ca trebuie sa incercati sa le remediati pentru confortul dumneavoastra.



1-Cand ati semnat contractul ,exista precizata clauza referitoare la spatiu parcare ?
2-Ce anume articol din proiect nu este respectat?
3-Constructia beneficiaza de izolatie fonica ?
In proiectul constructiei si in procesul verbal de receptie lucrari ascunse este precizat parcursa etapa de aplicare izolare fonica ?
4-Mirosul de la canalizare...in imobil de locuit in comun se poate datora mai multor factori
Ati solicitat verificarea din partea unui instalator autorizat , care sa verifice temeinic instalatia generala ,,eventual daca nu este colmatata ?
5-Umiditatea se poate datora deficientelor generate de insuficienta/proasta izolatie ,de regula la nivelul ferestrelor
6-Toate neajunsurile/nemultumirile ,comunicati-le oficial constructorului cu obligatia remedierii
Daca ,constructorul nu intelege sa remedieze deficientele ,formulati plangere impotriva acestuia
apet_r contractul a fost facut cand era in constructie, asa se fac la noi vanzarile daca nu stiati, cum sa verific?

ynocentta multumesc de informatii, constructorul nu vrea pur si simplu sa ne dea si noua proiectul/ cartea tehnica, motivele sunt evidente.

In contract nu este precizat nimic de parcare, din moment ce legea obliga nu vad cum a obtinut receptia.

Nu este nici un fel de izolatie fonica, intre apartamente este doar caramida de 15cm, probabil si aia pusa de mantuiala si fara sa acopere cum trebuie golurile dintre ele. Plafonul este cu rigips pus la 10cm de tavan, complet gol, se formeaza o adevarata cavitate rezonanta care amplifica sunetele, daca lovesc usor cu degetul in tavan se aude ca-n toba.

1-Proiectul poate fi solicitat la serviciul specializat din primarie care a emis autorizatia de constructie si certificatul de urbanism
2-Initial notificati constructorul cu obligatiile de ii revin conform clauze contractual asumate,sub sanctiunea obligarii la plata a c/v demersuri in instanta
3-Daca nu isi asuma responsabilitatea,analizati oportunitatea sensibilizarii tuturor proprietarilor in vederea demararii unei actiuni in instanta impotriva constructorului
In contract nu este precizat nimic de parcare, din moment ce legea obliga nu vad cum a obtinut receptia.


Legea il obliga pe dezvoltator sa faca locuri de parcare, nu stiu daca il obliga sa le si vanda. Dvs sigur nu v-a vandut asa ceva din moment ce nu apare in contract de vc.

Alte discuții în legătură

Bloc nou probleme tavan darky1 darky1 Buna ziua, Mi-am cumparatdecurand un apartament nou intr-un bloc nou. Insa de cand m-am mutat am descoprit ca izolarea fonica prin tavan si peretii comuni e ... (vezi toată discuția)
Vecin ce nu doreste sa plateasca o lucrare a asociatiei Elian_Cismileanu Elian_Cismileanu Buna ziua, Suntem o asociatie de locatari a unui bloc nou din Constanta , dat in folosinta in anul 2009. Blocul are 5 etaje, 15 apartamente, fara subsol, si ... (vezi toată discuția)
Izolatie fonica inexistenta SPX77 SPX77 Buna ziua, Va scriu in disperare de cauza. M-am mutat de aproximativ un an, intr-un ansamblu rezidential. Toate bune si frumoase, pana ce s-au mutat si ... (vezi toată discuția)