Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dovada plata intretinere.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dovada plata intretinere.

In cazul unui proces (pt.incalcarea rezervei succesorale) impotriva unui contract de intretinere,se poate face dovada platii cheltuielilor de intretinere cu cardul bancar,sau sunt valabile doar chitantele?.Multumesc.
Se poate face dovada platii si cu extrasul de cont , daca s-a fcaut direct plata de pe card.
Se poate face dovada cu extrasul de cont daca plata cheltuielilor s-a facut prin banca sau cu chitantele daca s-a facut in numerar, cu banii ridicati din banca...;)
Care este valoarea taxei de timbru judiciar in cazul unui proces de contestare a unui contract de intretinere privind rezerva succesorala?.
Cum este mai bine pentru a face dovada platii intretinerii (in cazul unui contract de intretinere cu uzufruct), daca utilitatile sunt pe numele intretinutului?
Sa platesc facturile cu cardul meu bancar sau sa trec utilitatile (gaz,curent,..) pe numele meu?