Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 de zile lucratoare sau calendaristice?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 de zile lucratoare sau calendaristice?

Obligativitatea ITM de a raspunde unei sesizari (cereri),este de 30 de zile lucratoare sau calendaristice?Va multumesc.
30 zile calendaristice.
daca sunt necesare cercetari, termenul se poate prelungi pana la 15 zile.
alina.l a scris:

Obligativitatea ITM de a raspunde unei sesizari (cereri),este de 30 de zile lucratoare sau calendaristice?Va multumesc.

Autorităţile şi instituţiile publice sesizate au obligaţia să comunice petiţionarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiţiei, răspunsul, indiferent dacă soluţia este favorabilă sau nefavorabilă.
În situaţia în care aspectele sesizate prin petiţie necesită o cercetare mai amănunţită, conducătorul autorităţii sau instituţiei publice poate prelungi termenul cu cel mult 15 zile.

In practica , se iau in calcul zile calendaristice.