Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediul expirat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediul expirat

Ce se intampla cu o firma care si-a incetat activitatea si cu seduil expirat anul trecut?
Mentionez ca administratorul nu a mai dat nici un semnde viata.
Ati vrut sa spuneti sediul schimbat sau desfiintat .Sunteti sigura ca si-a incetat activitatea ?Modalitate prin care cineva poate obtine informatii despre o anumita companie este sa le solicite direct diverselor institutii la care orice firma este obligata sa le declare. Prima destinatie ar trebui sa fie Registrul Comertului de unde poate afla posibilii actionari, administratorii, capitalul social. In baza unei cereri datele solicitate vor ajunge ladumneavoastra in cateva zile. Exista si varianta solicitarii datelor on-line, insa o cerere directa are avantajul certificarii directe a datelor de catre Registrul Comertului. In plus, exista si posibilitatea ca baza de date de pe site-ul Camerei de Comert si Industrie sa nu fie actualizata. Ministerul Finantelor - unde sunt depuse bilanturile contabile , Centrala Incidentelor de Plati - poate furniza persoanelor juridice informatii despre un potential partener de afaceri. De aici poti afla daca firma respectiva a fost implicata vreodata in incidente de plata, Informatii despre litigiile comerciale ale unei anumite firme pot fi aflate numai de la tribunalul la care a fost judecata cauza respectiva. O alta varianta, putin mai costisitoare, dar poate mai eficienta, este sa apelati la serviciile unei firme specializate in colectari de informatii comerciale.
Firma a fost infiintata pentru o durata determinata ? Cum si-a incetat activitatea ? A notificat acest fapt la ORC ?
In mod mormal, firma ar trebui sa fie dizolvata si ulterior radiata.
Firma si-a incetat activitatea anul trecut pe motiv ca nu avea profit. S-a notificat la ORC. Administratorul vrea sa scape de aceasta firma. De aceea a incheiat un contract de comodat numai pe trei luni. In prezent contractul a expirat si firma nu mai are sediu social.