avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 175 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie proces verbal de contraventie, pareri...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie proces verbal de contraventie, pareri...

Buna seara,ieri mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile+amenda 340 lei pe motiv ca nu am respectat semnificatia indicatorului STOP si am patruns pe drumul cu prioritate fara ca eu sa acord prioritate unui autoturism...am fost filmat de aparatul radar care era la peste 500 de metri de locul unde eu am facut incadrarea,pe filmare se vede clar cum opresc masina la indicatorul STOP pentru a ma asigura bineinteles si intru pe drumul prioritar fara probleme iar la scurt timp dupa incadrare vine o masina in viteza mare si ma depaseste...in momentul in care m-a depasit l-a luat radarul la viteza de 87 km/h in localitate si am fost trasi amandoi pe dreapta,el a fost amendat pentru ca circula cu 87 km/h in localitate iar eu pentru ca nu i-as fi acordat prioritate...problema e ca eu am oprit la STOP si asa se vede si pe inregistrarea de pe aparatul radar si m-am asigurat(doar de aceea am oprit in loc),am vazut masina care circula pe drumul cu prioritate dar distanta mi-a permis sa efectuez incadrarea in mod normal fara ca el sa franeze sau ceva de genu...acum vin si va intreb daca am vreo sansa sa castig la contestarea procesului verbal tinand cont ca eu am apreciat corect distanta dar agentul imi spune ca eu nu am radar sa demonstrez asta...pana la urma radarul filma de la peste 500 de metri deci pe filmare nu ai cum sa determini distanta care era intre mine si celalalt autoturism si in scurt timp m-a depasit cu 87 de km/h asa ca eu ma simt nevinovat si as vrea sa imi spuneti daca as avea vreo sansa la contestare...multumesc
Sigur ca aveti sanse.
Formulati plangere contraventionala impotriva procesului verbal de contraventie. Prima conditie ca sa aveti sanse de reusita este sa uzitati de dreptul de a solicita anularea amenzii si a sanctiunii in instanta.
Si inca un sfat pe care sa il folositi in viitor.
In cuprinsul procesului verbal de contraventie exista o rubrica unde contravenientul are posibilitatea sa scrie obiectiunile sale. Ca atare, nu mai semnati fara obiectiuni, completati sustinerile personale sau solicitati agentului sa completeze sau pur si simplu scrieti: 'Nu am savarsit nicio contraventie". In felul acesta, in eventualitatea in care ajungeti sa atacati procesul verbal de contraventie, toate acestea vor fi in avantajul dvoastra.
multumesc mult de raspuns...am uitat sa precizez ca la rubrica mentiuni am trecut "distanta dintre mine si masina care circula pe drumul cu prioritate mi-a permis sa fac incadrarea corespunzator'' dupa ce agentul mi-a aratat filmarea din care nu reesea faptul ca eu nu as fi acordat prioritate dar se vedea perfect ca am oprit(m-am si asigurat bineinteles) i-am zis ca o sa depun contestatie iar el mi-a zis pe un ton ridicat ca pot sa depun dar mi-a zis ceva ce am realizat mai tarziu ca nu e adevarat(nu sunt 100%) cum ca daca pierd contestarea mai raman fara permis inca 30 de zile si imi dadea exemplu ceva localnic din acel orasel...din cate stiu dupa ce depun contestarea la judecatorie primesc o grefa cu care merg si imi ridic permisul pe care il pot folosi fara probleme pana la decizia finala...acum realizez ca s-ar fi putut sa fie doar o intimidare stiind ca ceea ce a facut s-ar putea dovedi un abuz si vazand ca am permis de doar 1 an jumate...
Depuneti plangere contraventionala, solicitati eliberarea unui certificat de grefa, iar cu acel certificat de grefa va ridicati permisul.
Doar in situatia in care vi se respinge plangerea veti fi obligat sa predati permisul si, din acel moment, vor curge cele 30 zile de suspendare.

Mult succes!
Presupun ca in momentul in care autoturismul caruia"nu i-ati acordat prioritate" v-a depasit autoturismul pe care il conduceati efectuase manevra completa si se afla complet in banda de pe drumul cu prioritate, in mers spre inainte.Avand in vedere timpul necesar deplasarii autoturismului pe care il conduceati in vederea efectuarii virajului complet, distanta pe care il parcurge autoturismul care v-a depasit si viteza cu care circula celalalt autoturism cu siguranta ca respectivul autoturism se afla la o distanta mare in raport cu intersectia in care va aflati dvs. Avand in vedere ca nu ati putut aprecia viteza cu care circula celalalt autoturism dvs. dvs. v-ati incadrat in viraj luand in considerare distanta mare la care se afla si considerand ca circula cu viteza regulamentara. In conditiile respectarii de catre celallalt conducator auto a regimului de viteza nu se poate pune problema neacordarii prioritatii de trecere.
Formulati si depuneti o plangere contraventionala impotriva procesului verbal in termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal. Plangerea contraventionala se depune la Judecatoria la care este arondat locul faptei.
Va trebui sa solicitati efectuarea unei expertize tehnice judiciare pentru confirmarea celor aratate mai sus.
ing. Ioan Ciobanu
Fata de incurajarile primite, as vrea sa va pun in vedere cateva aspecte care mi se par foarte importante:

Fapta pentru care ati fost sanctionat nu face parte din categoria contraventiilor a caror constatare se face cu mijloace tehnice certificate sau mijloace tehnice omologate si verificate metrologic (cum este depasirea limitei de viteza), caz in care instanta solicita Serviciului rutier sa prezinte planse foto realizate dupa inregistrarea video in baza careia a fost intocmit procesul verbal de contraventie.

In cazul neacordarii de prioritate, constatarea contraventiei nu se face cu mijloace tehnice, astfel ca P-V de contraventie se bucura de prezumptia de legalitate si temeinicie. Este in sarcina dvs sa rasturnati aceasta prezumptie, aducand dovezi in sustinerea celor afirmate in plangere - probe cu inscrisuri, martori, expertize tehnice sau inregistrari foto/video/audio.

In cazul dvs, si trebuie sa specificati acest lucru in plangere, proba principala o constituie inregistrarea video prin care se constata incalcarea regimului de viteza a unui alt conducator auto (cel care v-a depasit), inregistrare aflata in posesia Serviciului rutier si pe care instanta va trebui sa o solicite inainte ca aceasta sa fie distrusa - din cele ce cunosc, inregistrarile se pastreaza un numar de zile (nu retin daca 30 sau 60 de zile).

Din inregistrare reiese ca dvs ati oprit la indicatorul „stop”, pe baza ei un expert tehnic poate calcula, in functie de viteza cu care a fost inregistrat celalalt autoturism, distanta la care se afla acesta atunci cand ati patruns in intersectie si daca aceasta se poate aprecia ca si neacordare de prioritate. Mi se pare foarte importanta inregistrarea, asigurati-va ca politia nu o va „pierde”!

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala craciun ioan-adrian craciun ioan-adrian buna ziua,anul trecut in luna iulie in timp ce ieseam de pe un drum comun ,pe unul judetean;dupa ce in prealabil mam asigurat si eram semnalizat precum ca ... (vezi toată discuția)
Art. 120, lit. j) din oug nr. 195/2002 surroundead surroundead Buna ziua Ieri, in Vinerea Mare, mi-a fost retinut permisul pe o perioada de 30 de zile. In localitate (Rm Sarat) am intrat in depasirea unui sir de 3 ... (vezi toată discuția)
Contestare proces verbal contraventional rardar mongwan mongwan Buna ziua, va rog sa-mi spuneti daca merita sa contest un proces verbal de contraventie prin care am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului pe ... (vezi toată discuția)