Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Uzucapiune, reclamant decedat
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Uzucapiune, reclamant decedat

Bunica a decedat la 31 mai 2013 iar pe 06.06.2013 tot ea deschide actiune in instanta pe uzucapinune. Am o nelamurire mortul mai poate formula actiuni in instanta ????????

Nr. unic (nr. format vechi) : 2770/740/2013
Data inregistrarii 06.06.2013
Data ultimei modificari: 13.12.2013
Sectie: Sectie fond
Materie: Civil
Obiect: uzucapiune
Stadiu procesual: Fond

Părţi
Nume Calitate parte
RUSU IOANA - PRIN REPREZENTANT AVOCAT TOC ROBERT Reclamant
COMUNA ªTOROBÃNESA - PRIN PRIMAR Pârât

ªedinţe

Ora estimata: 08:30
Complet: Civil - Complet 4
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

Ora estimata: 08:30
Complet: Civil - Complet 4
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Admite solicitarea reprezentantului reclamantei de citare a martorelor Giboi Cristina şi Tănase Ana. Citarea martorelor Giboi Cristina şi Tănase Ana. Ataşarea dosarului nr. 6640/740/2012 al acestei instanţe. Amână judecarea cauză la data de 20 mai 2014.
Document: Încheiere de şedinţă 10.12.2013

Ora estimata: 08:30
Complet: Civil - Complet 4
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: În temeiul dispoziţiilor art. 258 din Codul Cod de procedură civilă, încuviinţează probele cu înscrisuri şi doi martori solicitate de reclamantă, prin avocat. În temeiul dispoziţiilor art. 1051 din Noul Cod de procedură civilă, dispune emiterea somaţiilor şi afişarea acestora cu conţinutul prevăzut în art. 1051 alin. 2 din Noul Cod de procedură civilă, la sediul instanţei, la Primăria comunei ªtorobăneasa şi la O.C.P.I. Teleorman. Pune în vedere reclamantei, prin avocat, să facă demersurile necesare pentru afişarea somaţiilor la sediul imobilului şi în două ziare de largă răspândire, dintre care cel puţin unul de circulaţia naţională. Prorogă administrarea probelor încuviinţate. Amână judecarea cauză la data de 10 decembrie 2013
Document: Încheiere de şedinţă 22.10.2013

Trebuie depus certificatul de deces in dosarul aflat pe rol. In eventualitatea in care decesul a avut loc inainte de depunerea cererii, instanta va invoca din oficiu exceptia lipsei capacitatii de folosinta, in cazul in care cererea a fost inregistrata dupa deces, se vor introduce in cauza mostenitorii acesteia.
Normal ca o persoana decedata nu poate introduce actiune in instanta. Important este insa ca instanta sa cunoasca acest aspect.
In acest caz cum se poate proceda daca instanta nu are cunostinta de acest aspect.??????? Precizez ca la data de 31 mai 2013 Rusu Ioana (bunica mea ) a decedat conform certificatului de deces nr 1642 din 02 iunie 2013 iar aceasta actiunie de uzucapine a fost inregistrata pe rolul judecatoriei Alexandria la data de 06 iunie 2013 iar primul termen a fost pe 22 10 2013, mai mult este reprezentata prin avocat .......
Formulati cerere de interventie in interes propriu, daca sunteti mostenitoare a defunctei si depuneti certificatul de deces.
Este posibil ca avocatului sa nu i se fi adus la cunostinta decesul, desi nu stiu cu cine tine la acest moment legatura referitor la acest dosar.

In functie de interesul pe care il aveti vis a vis de acest dosar puteti depune sau nu acel certificat de deces.