Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum pot opri o persoana de a mai contacta persoane ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum pot opri o persoana de a mai contacta persoane apropiate pentru a afla detalii personale din viata mea ?

Buna ziua,

Am cateva dubii in legatura cu legislatia ce priveste dreptul cetateanului la intimitate si viata privata. Sunt foarte putine articole de lege care ating acest subiect, am ceva cunostinte in domeniul juridic dar totusi nu pot ajunge la o solutionare a problemei stipulata in titlu. Momentan nu sunt dispus sa investesc timpul si resursele financiare etc. pentru a rezolva problema asta dar ma deranjeaza in asa fel incat am decis sa cer o parere avizata din partea unui consilier juridic cu expiernta.

O sa descriu pe scurt problema mea. Am avut o relatie de cuplu timp de cativa ani cu o persoana care, comic este membra a acestei comunitati si detine drept de libera practica ca si avocat. Nu stiu daca merita precizat acest lucru, dar relatia a decurs intr-un mod foarte ciudat in ultimii 2 ani. Persoana aceasta sufera de probleme psihice, necontestabile, fiind foarte apropiati in primii ani ai relatiei mi-am dat seama ca intradevar nu este o simpla depresie cum mi-a precizat la inceputul relatiei. Am dovezi certe, si martori care pot demonstra acest lucru.

Problema mea este comportamentul "imoral", nu pot preciza exact repet pentru ca nu pot interpreta legea cu exactitate referitor la dreptul cetateanului la intimitate si viata privata. Pentru a nu lungii postarea fara sens, vreau doar sa precizez ca aceasta persoana continua sa imi contacteze rudele pentru a cere detalii despre viata mea personala, locurile unde ma aflu, ce localuri frecventez si mai mult decat atat parteneri de afaceri care sint pur si simplu uimiti de comportamentul ei.

Ce ma deranjeaza este faptul ca reuseste prin minciuna si manipulare sa imi creeze o imagine proasta fata de persoanele mai sus precizate, sunt intrebat deseori de ce aceasta persoana se comporta in felul acesta. Nu exista nici un motiv. Nu mai am nici un fel de relatie cu ea insa a continuat sa aibe acelasi comportament.

Punctul culminant este faptul ca, pentru diverse probleme legate de stres pe care leam dezvoltat in ultmii ani din cauza muncii extenunante am fost introdus unei persoane, care sa prezentat ca si psihanalist, desi nu figureaza niciunde si nici nu poate demonstra statului ei de psihanalist. Am urmat in jur de 120 de sendinte care cu siguranta nu mi-au redus stresul. Problema cea mai mare a intervenit cand aceasta "fosta prietena" a inceput sa aibe legaturi stranse cu acest "psihanalist", contactandul periodic pentru a discuta situatia mea, desi i-am precizat clar ca nu doresc sa mai continui nici un fel de terapie, si nici nu ii dau acordul pentru a mai contacta aceasta persoana, care se da drept psihanalist. Mentionez faptul ca dupa multe incercari de a oprii aceasta persoana de a mai contacta rudele, amicii, prietenii ; de la care am aflat totul despre incercarile ei de a intervenii in viata mea persoanala/intima fara acordul meu, nu se opreste din acest comportament.

Sau discutat diverse lucruri, atat cu psihanalistul, familia mea dar si partenerii mei de afaceri care mi-au afectat viata negativ in diverse feluri.

As dorii ca cineva care poseda experienta in acest domeniu sa ma indrume spre un eventual drum de a rezolva problema. Mentionez ca doresc o persoana care imi poate detalia exact pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru a oprii aceasta persoana a imi influenta viata in rau, prin minciuna, manipulare si insistenta in a creea o imagine negativa despre mine.

Psihanalistii, nu au voie sa dea nici un fel de detaliu despre pacientii lor. Detalii diverse, care mi-au afectat cariera si viata persoanala au fost date fara acordul meu. Partenerii mei, nu au dat nici un fel de detaliu, dar cu siguranta relatiile au fost afectate, nu mai mentionez familia care in momentul de fata incepe sa inteleaga cu cine am avut de a face ani de zile.

Va multumesc respectuos pentru eventualele sugestii, astept un mesaj privat din partea unui consultant, avocat pentru solutionarea situatiei.

orice faceti in acest moment, nu va avea rezultat. acum, persoana doar da dovada de o minte ratacita care a facut o pasiune pt dvs. nu aveti cum sa dovediti ca va afecteaza. trebuie sa incepeti sa strangeti probe impotriva persoanei respective.
si in locul dvs, m-as adresa unui psihiatru, nu psiholog, ca sa ma invete, ce discutie lamuritoare sa port cu persoana care ma urmareste, astfel incat s-o fac sa nu ma mai caute niciodata.
nu va adresati psihologului, desi ar fi mai potrivit, pt ca psihologii sunt de regula niste tineri fara experienta care vorbesc numai din carti sau poate gasiti un psiholog cu mare experienta
gi-jane2, moderator
Ms frumos de reply, am destule relatii unde locuiesc cu psihiatrii, psihologi. Psihiatrii in general nu pot da sfaturi in privinta asta, ei defapt dau doar pastile. mentionez locuiesc in al 4 lea cel mai mare oras din romania. psihologii, aveti dreptate, sint f multi tineri fara experinta. Problema este ca nu se poate cu consiliere in privinta asta. Eu nu mai am nici o legatura cu persoana care continua sa aibe un comportament, dupa cum lam detaliat indiferent de ce fel de abordare am cu ea. Nu ma poate ajuta nimeni.

Am martori, probe mai putine, dar probabil se pot obtine. Oare faptul ca niciodata nu mi-a fost inmanata o chitanta pentru o sendinta de psihanaliza, cunosc locatiile in care practica repectiva persoana, se pot obtine probe. Mai mult decat atat un membru al familiei a fost de fata cu persoana aceasta la psihanalist unde sau discutat probleme intime/perosnale in legaura cu mine, fara vointa mea. Pot aduna mai multe probe, dar in ce constau acestea? Martori pur si simplu ? Nu am inregistrari audio/video etc.

Multumesc
humble, utilizator
Dupa cum ar spune un psiholog, rezolvarea e la dv.
Atata timp cat are atentia dv., va continua. Daca puteti face dovezi ca reprezinta un pericol pentru dv., incercati in instanta.
Nu am inteles ce tulburari are persoana in cauza, mie nu mi s-a parut ceva deosebit, dar nici nu dati detalii concrete ca sa va putem ajuta. Sunt depresii care se manifesta mai urat decat cum descrieti dv. actiunile acestei persoane. In plus, bolile nu se dovedesc cu martori, ci cu certificate medico-legale.
Apoi, daca e bolnava, nu puteti lua masuri impotriva ei daca discernamantul ii e afectat.

Psihanaliza nu reduce stresul, stresul si restul elementelor externe persoanei analizate raman constante si nu depind de eficienta psihanalizei; in cadrul psihanalizei se reinterpreteaza modul in care persoana analizata poate sa raspunda la acest stres...
Daca persoana care va analiza nu era un psiholog, faceti plangere pentru inselaciune impotriva ei.

Parerea mea e ca tot un psiholog bun v-ar ajuta sa treceti de asta, pentru ca nu e o problema de natura juridica. E o problema relationala.
AVLIL a scris:

Dupa cum ar spune un psiholog, rezolvarea e la dv.
Atata timp cat are atentia dv., va continua. Daca puteti face dovezi ca reprezinta un pericol pentru dv., incercati in instanta.
Nu am inteles ce tulburari are persoana in cauza, mie nu mi s-a parut ceva deosebit, dar nici nu dati detalii concrete ca sa va putem ajuta. Sunt depresii care se manifesta mai urat decat cum descrieti dv. actiunile acestei persoane. In plus, bolile nu se dovedesc cu martori, ci cu certificate medico-legale.
Apoi, daca e bolnava, nu puteti lua masuri impotriva ei daca discernamantul ii e afectat.

Parerea mea e ca tot un psiholog bun v-ar ajuta sa treceti de asta, pentru ca nu e o problema de natura juridica. E o problema relationala.

Problema nu este ca nu stiu cum sa discut cu aceasta persoana, efectiv nu intelege ori nu vrea sa inteleaga ca imi afecteaza munca si viata personala continuand acest comportament. Aici nu este vorba despre o problema relationala, relatia nu mai exista pentru faptul care lam mentionat mai sus. Persoana nu intelege ca nu doresc sami fie contactati prieteni, familie, parteneri etc. Nu am cu cine discuta si evit orice fel de contact.

Psihanaliza nu reduce stresul, stresul si restul elementelor externe persoanei analizate raman constante si nu depind de eficienta psihanalizei; in cadrul psihanalizei se reinterpreteaza modul in care persoana analizata poate sa raspunda la acest stres...
Daca persoana care va analiza nu era un psiholog, faceti plangere pentru inselaciune impotriva ei.

Da, corect. A-ti interpretat gresit. Psihanaliza este o terapie care nu este recomandata pentru tratarea problemelor mele ce au aparut datorita stresului indelungat. Nu mia fost recomandata aceast "terapeut" pt a-mi trata stresul ci probleme care au fost cauzate de stress. Mai importanta este intentia recomandarii acestui "terapeut".

Nu doresc sa intrun in detalii amanuntite, cum ati mentionat, gravitatea bolii etc. Sunt boli psihice care din contra ajuta omul sa functioneze mai bine pe diverse planuri ale vietii. Scopul nu este de a demonstra ca aceasta persoana are sau nu vreo boala.

Eu doresc sa aflu din punct de vedere legal cum se poate solutiona acest comportament abuziv. Inducerea in eroare a persoanelor cu care eu am relatii, cererea de informatii de diverse naturi, informatiile eronate comunicate partenerilor mei, contactarea terapeutului in scopul de a afla anumite lucruri in legatura cu viata mea personala si profesionala fara acordul meu, cred ca sunt situatii care cad sub incidenta codului civil.

Mmentionez ca in discutiile telefonice pe care leam avut cu "terapeutul" cu mult timp in urma dupa terminarea acestei terapii am fost instiintat ca sub nici o forma nu a dezvaluit nici un detaliu despre ceea ce sa discutat in terapie - dar aflu de la un membru al familiei ca sau discutat multe detalii ce privesc viata mea persoana si profesionala, la o intalnire care a fost programata de aceasta persoana si la care a participat si unul din mebrii familiei, fara acordul meu )

Art. 74
e) ţinerea vieţii private sub observaţie, prin orice mijloace, în afară de cazurile prevăzute expres de lege;

(3) Este, de asemenea, interzisă utilizarea, în orice mod, a corespondenţei, manuscriselor sau a altor documente personale, precum şi a informaţiilor din viaţa privată a unei persoane, fără acordul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

(1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.(2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

Mentionez probele pot fi martori. Nu exista altfel de probe momentan.

Am urmat in jur de 120 de sendinte care cu siguranta nu mi-au redus stresul.

NU am interpretat, doar am citit ce ati scris dv. Psihanaliza nu reduce stresul, nu asta e scopul ei.
Oricum, ne cereti sa va rezolvam o problema unde sunt importante elementele de fapt, insa nu vreti sa intrati in amanunte.
Regret, insa e ca si cum nu vreti sa-i aratati masina mecanicului care doriti sa v-o repare. Adicatelea, nu se prea poate.