avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxa antidumping retroactiva
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxa antidumping retroactiva

Am efectuat niste importuri din Tailanda (cu certificat de origine tailanez) in 2011 si 2012. In 2013, urmare a unei investigatii s-a considerat ca Marfa importata din Tailanda este de fapt de origine chinezeasca si s-a extins si la Tailanda taxa antidumping care era valabila pentru importurile din China.
Exista riscul sa platesc taxa antidumping retroactiv ?
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Import electronice china sorinbis sorinbis Buna seara, Doresc sa lamuresc o problema legata de importurile de laptopuri din China. Cunosc taxe vamale, cunosc procedurile privind TVA-ul, dar nu am ... (vezi toată discuția)
Marfa returnata la export dinumarcel dinumarcel Am si eu o problema si caut un raspuns. Am o mica afacere prin care import unele scule speciale si le comercializez. Forma de organizare este de PFA. La unul ... (vezi toată discuția)
Recalculare taxe vamale ailedav ailedav Am primit in cursul zilei de azi procese verbale de recalculare taxe vamale referitoare la importurile facute in 2005 si 2006. Se invoca faptul ca pe facturile ... (vezi toată discuția)