Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Istoric de rol fiscal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Istoric de rol fiscal

Fica, unic mostenitor in viata, detine de la tatal sau un proces-verbal de improprietarire pentru un camin de casa in suprafata de 1000 mp, legalizat la notariat in anul 1931.
Notarul ii cere istoricul de rol fiscal in vederea eliberarii certificatului de mosternitor.
Primaria nu il poate elibera, deoarece caminul nu se gaseste in evidenta Registrul agricol din perioada 1951-1955, respectiv 2000-2007, nu a fost predat in CAP si nu plateste impozit pentru el. Ce poate intreprinde pentru a obtine la notariat certificatul de mostenitor?
Cu multumiri!

Buna ziua,
Va trebui sa va adresati, in scris, primariei.
Daca raspunsul dat in scris este tot negativ, va trebui sa va adresati instantei de judecata pentru a va reconstitui dreptul de proprietate.
Cadastristul primariei a spus ca se poate efectua o lucrare cadastrala, apoi caminul va fi intabulat fara numele titularului. Ulterior mostenitorul poate vinde la un notariat unei alte persoane si actul de vanzare este legal. Este corecta solutia propusa?
Va multumesc!