Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Control ANOFM ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Control ANOFM ?

Buna ziua,

Tocmai am primit o notificare oficiala de la ANOFM ca pe data X firma mea va fi controlata cu privire la "respectarea obligatiilor prevazute de lege cu privire la incadrarea munca si mentinerea raporturilor de munca, verificarea obligatiilor prin conventiile sau contractele incheiate cu AMOFM, precum si verificarea finantarii masurilor pentru stimularea ocuparii fortei de munca". Suna cam larg si ma depaseste ....

De-a lungul celor 13 ani de existenta, firma mea de consultanta a avut maxim 3 angajati, iar din octombrie 2013 nu mai are nici un angajat.

Undeva in 2011 am incercat sa angajez un somer cu varsta de peste 45 ani, insa am primit raspuns negativ de la AMOFM (lipsa de fonduri).

Bun, am sunat imediat la numarul de mobil indicat in notificare, am explicat care este situatia si nu am reusit sa aflu ce hartii vor fi verificate si pe ce perioada. Cica sa revin cu un telefon pe la mijlocul lunii Mai (dupa data anuntata oficial pentru control.....)

Ma puteti ajuta cu ceva informatii ? Pe ce perioada se face un astfel de control ?

Oricum, o sa vorbesc la firma care-mi tine contabilitatea sa prezinte Revisal-ul, iar eu o sa prezint actele firmei, Regulamentul Intern si ce mai am din dosarele fostilor angajati:

- CIM
- copie CI
- copie certificat de casatorie
- copie ultimul act studii
- act aditional la CIM cu criterii de evaluare (la cei recenti)
- ultimul raport de evaluare a performantelor angajatului
- fisa post semnata
- copie Permis de conducere
- fisa de aptitudini / medicina muncii ---- aici e o problema fiindca nu am !
- carnet Protectia muncii si Situatii de Urgenta
- decizie incetare CIM

Multumesc pentru sfaturi si lamuriri.

ORDIN nr. 279 din 22 iulie 2004
"ART. 7
Organele de control măsuri active din cadrul agenţiilor pentru ocuparea forţei de muncă au, în ceea ce priveşte activitatea de control, următoarele competenţe:
a) verifică respectarea de către angajatori a obligaţiei prevăzute la art. 10 din lege;
b) verifică respectarea de către angajatori a obligaţiei prevăzute la art. 21 din lege;
c) verifică respectarea de către angajatorii care au încadrat în muncă, conform legii, persoane din rândul beneficiarilor de indemnizaţii de şomaj, a obligaţiei prevăzute la art. 41 alin. (2) din lege;
d) verifică respectarea de către angajatorii prevăzuţi la art. 48^1 alin. (1) din lege a obligaţiei ce le revine potrivit art. 48^1 alin. (4) din lege;
e) verifică respectarea de către angajatorii aflaţi în situaţiile prevăzute la art. 49 din lege a obligaţiei prevăzute la art. 50 alin. (3) din lege;
f) verifică respectarea condiţiilor de acordare a subvenţiilor prevăzute la art. 78 din lege;
g) verifică respectarea de către angajatorii care încadrează absolvenţi, în condiţiile art. 80 din lege, a obligaţiei ce le revine potrivit art. 83 din lege;
h) verifică respectarea de către angajatorii care încadrează şomeri în vârstă de peste 45 de ani, întreţinători unici de familie, sau persoane cu handicap a obligaţiei ce le revine potrivit art. 85 alin. (1) şi (2) din lege;
i) verifică respectarea de către angajatorii care au beneficiat de credite în condiţii avantajoase, acordate din bugetul asigurărilor pentru şomaj, potrivit legii, a obligaţiilor prevăzute la art. 86 alin. (7) lit. c) şi d), art. 86^2 alin. (3) şi art. 88 din lege;
j) verifică respectarea de către angajatorii care au beneficiat de fonduri nerambursabile, acordate din bugetul asigurărilor pentru şomaj, potrivit legii, a obligaţiilor prevăzute la art. 86^1 alin. (5), art. 86^2 alin. (3) şi art. 88 din lege;
k) verifică respectarea de către angajatorii care au beneficiat, potrivit legii, de reducerea sumei reprezentând contribuţia de 3% datorată bugetului asigurărilor pentru şomaj, a obligaţiei prevăzute la art. 93 alin. (1) din lege;
l) verifică acreditarea furnizorilor de servicii specializate pentru stimularea ocupării forţei de muncă;
m) verifică respectarea altor obligaţii prevăzute în convenţiile sau contractele încheiate de către angajatori cu agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă."

@ catalinache

AJOFM-ul nu are nicio legatura cu actele pe care le doriti dvs sa le prezentati. Documentele mentionate se pot prezenta in cazul in care vine in control ITM-ul.
Bun, dar atunci ce acte ar trebui sa pregatesc ?

Cererea pe care am facut-o catre AMOFM in vederea angajarii unui somer cu varsta de peste 45 ani a fost respinsa din lipsa de fonduri .... N-am ce sa prezint pe tema asta.
Daca nu ati incheiat nicio conventie cu AJOFM-ul, atunci nu vad ce ati putea prezenta.

Poate doar dovada eliberarii adeverintelor de somaj catre fostii salariati
Multumesc pentru raspuns.

Zau ca nici eu nu vad ce acte trebuie sa prezint la control, cu exceptia actelor firmei, a unui certificat constatator cat mai recent si a cartii mele de identitate. Astea sunt de bun simt.

N-am semnat niciun contract sau vreo conventie cu AMOFM si nu mi-e clar obiectul controlului.....

Eu credeam ca orice control se face pe o tematica anuntata si pe un un interval de timp definit, nicidecum pe chestiuni vagi care pot insemna "orice" si "oricand".

Sper ca nu are legatura cu alegerile, fiindca nu am bani de cotizat :)
catalinache, utilizator