Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea10/2001
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea10/2001

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma lamuriti cu urmatoarea speta pe legea 10/2001:
In anul 2007(sep.) am primit o dispozitie a Primarului.care a decis:
“1-se propune acordarea de masuri reparatorii in echivalent pentru imobilul situat in orasul X,str…,compus din teren in suprafata de… si constructie demolata,imposibil de restituit persoanei indreptatite
2-dispozitia se comunica Institutiei Prefectului.
3-prezenta dispozitie poate fi atacata in termen de 30 de zile.
In anul 2008(dec.) am primit de la Prefectura urmatoarea scrisoare.
Citez:
“din analizarea certificatelor de mostenitor(nr….)precum si a celorlalte acte de stare civila depuse,rezulta ca imobilul notificat,la data preluarii,era in proprietarea bunicii dvs.si a celor 3 frati si surori ale defunctului….(coproprietar de pe actul de proprietate depus la dosar,si sot al defunctei…incepand cu data de …..1960).
Avand in vedere regulile devolutiunii legale,precizam ca aveti dreptul la beneficiul legii nr.10/2001 numai pentru o cota de ¾ din imobilul notificat,astfel incat s-a solicitat Primariei. diminuarea dreptului de proprietate,pentru care vi se propune acordarea de masurii reparatorii,la cota mai sus precizata
Intrebarile mele sunt:
1-este normal?
2-legea 10 functioneaca ca o lege speciala?(ma refer si la art.4 alin.4 si la cap.III)
3-functioneaza dreptul de acrescamant in situatia mea?
Doresc sa mentionez ca sunt singura persoana care a depus notificare pentru acest imobil,
Iar pe rudele defunctului nu le cunosc(certificatul de mostenitor dateaza din 1962) .
Va multumesc mult..
Nu este legal intrucit art. 4 alin. 4 arata ca de cotele mostenitorilor legali sau testamentari care nu au urmat procedura prevazuta la cap. III profita ceilalti mostenitori ai persoanei indreptatite care au depus in termen cererea
de restituire. Fiind o lege speciala nu se poate pune problema dreptului de acrescamint ( care are in vedere o lege generala, Codul civil) ci de faptul ca puteti profita de intreaga despagubire. Ar foi meritat sa contestati o asemenea dispozitie
mentionez ca dosarul se afla inca la Primarie si nu am primit inca o decizie cu diminuarea cotei.
ce ma sfatuiti?
Este evident o solutie nelegala cita vreme art. 4 alin. 4 arata ca de cotele mostenitorilor legali sau testamentari care nu au urmat procedura prevazuta la cap. III profita ceilalti mostenitori ai persoanei indreptatite care au depus in termen cererea de restituire. Deci aceasta lege speciala va confera posibilitatea sa profitati de intreaga despagubire ( nu dreotul de acrescamint care este reglementat de legea generala, codul civil). Ar fi meritat sa contestati o asemenea dispozitie.
deci,primaria a emis dispozitia de masuri reparatorii pe intreg imobilul dupa care a trimis dosarul spre reexaminare Prefecturii ..Aceasta a returnat dosarul Primariei cu motivatia ca am dreptul doar la o cota de 3/4 din imobil.Dosarul se afla inca la primarie de la care astept o dispozitie.Dispozitia poate fi atacata in instanta in termen de 30 de zile.Prefectura doar corecteaza greselile Primariei.
se poate contesta in instanta daca primaria emite o dipozitie cu rectificarea cotei de 3/4 din imobil ??inca nu am primit acea dispozitie