Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contraventie cod rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contraventie cod rutier

Buna seara

am o intrebare, in calitate de proprietar al unui auto, daca nu conduc eu masina , cheile stau acasa la parintii mei, si masina este implicata intr-un accident, dar eu nu stiu exact cine a condus, politia ma poate sanctiona, pt ca au zis ca imi dau 1000 lei amenda, ma puteti ajuta si cu un text de lege.

Multumesc
Sub ce motiv va dau amenda , ca nu ziceti cine a condus sau de ce ?
exact, ca nu stiu cine a condus si ca au spus ca nu vreau sa cooperez, au tipat o ora la mine, am vrut sa plec si mi-au retinut CI-ul, chiar as dori sa il reclam pe acest agent totusi , si eu am masina lovita si nu stiu de catre cine, asta inseamna ca pot lua un numa de inmatriculare al oricui, nu am urme pe masina in primul rand
Si totusi, cum s-a intamplat... nu aveti cheile la dvs, nu conduceti masina, un rand de chei la la parinti.. si altul? Accidentul.. cum, unde, nu au fost martori ?
am doar un rand de chei care sta acasa, acces la masina ar avea fratele si tatal, reclamantul este un vecin, dar in toata treaba asta eu nu inteleg de ce sa ma amendeze pe mine, eu m-am dus am dat declaratii, am adus adresa de la munca cf careia nu am condus eu pt ca eram la job, si luni ma duc cu tatal si fratele si va veni si reclamantul, plus ca duc si masina , mi se pare totusi un abuz ce se intampla
Ati indicat ca posibili conducatori pe tata sau pe frate ?
Va dau amenda, vedeti in ce baza pe pv si contestati.