Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... poate sa ma amendeze pt neoferit relatii cine conducea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

poate sa ma amendeze pt neoferit relatii cine conducea masina??

Am primit 200 lei amenda, in temeiul prev. art. 2 alin 31) Legea 61/1991, pt ca m-au invitat sa dau relatii cine conducea masina (parcata, chipurile neregulamentar)

Le-am dat mail ca nu am condus eu masina si ca nu ma pot prezenta, intrucat sunt plecat din oras.
A doua zi mi-au aplicat amenda.
Urmeaza sa contest in instanta amenda. Ce motive sa invoc??
Ati fost invitat sa dati relatii privind persoana care conducea la un moment dat autoturismul al carui proprietar (cel putin pe acte) sunteti. Puteati comunica numele respectivei persoane prin posta sau mail. Aveti sanse minime sa vi se admita contestatia.
ing. Ioan Ciobanu
Am dat mail sa le zic ca nu conduceam eu masina!
De fapt masina era parcata, nu o conducea nimeni :)
Chiar a 2a zi dupa ce am trimis mailul... a fost intocmit procesul verbal!
~ Conținut șters la cerere ~
Nici eu nu va inteleg cinismul...
Ce lege e aia sa ma oblige sa ma denunt singur??
Mai ales in privinta unei fapte care nu o consider contraventie (reamintesc ca mi-a aplicat amenda pt 'blocarea trotuarului' desi masina era parcata pe carosabil).

Politistul local m-a intrebat 'cine conducea masina la ora cand era parcata?'
De ce sa raspund altceva decat ca eu nu conduceam masina la acea ora?
Daca nu ii convenea raspunsul, trebuia sa precizeze ce detalii sa ii dau... nu sa imi dea amenda ca nu i-as fi raspuns deloc!
Nu cred ca erau de la politia rutiera, cei de la rutiera amendeaza in baza OUG 195/2002.
E posibil sa fi fost politia locala si acestia in opinia mea au competenta doar sa va amendeze pentru parcare neregulamentara nu si sa va solicite identitatea persoanei care a condus vehiculul, pentru identificarea deţinătorului/utilizatorului autovehiculului trebuie sa coopereze cu cei de la rutiera, cititi in Legea 155/2010 a Politiei Locale, art. 7 lit. m.
Contestati PV de contraventie si invocati aceste aspecte!