Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale FIRME INACTIVE
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

FIRME INACTIVE

O firma declarata inactiva la ORC poate sa vanda mijloace fixe(e vorba de mijloace de transport)?
Buna ziua .
In primul rand trebuie sa va reglementati si remediati toate problemele avute in vedere de catre ANAF atunci cand ati fost declarat inactiv, ca sa va reactiveze .
Regimul fiscal si juridic al statului de firma inactiva difera de cel de firma SUSPENDATA LA ORC.
Atunci cand firma este suspendata legal la ORC,nu mai aveti voie sa desfasurati pe perioada suspendarii nici un fel de activitate comerciala .
Regimul juridic al firmelor inactive este ca ,partenerii de afaceri ai dvs.din perioada declararii inactivitatii firmei, de catre Presedintele ANAF prin ordin, nu isi pot deduce TVA- ul achitat catre dvs., pe langa alte piedici ,,legale ,,ceea ce va duce in mod iminent la pierderea clentelei, tocmai datorita acestui fapt.
Recomandat ar fi sa faceti demersurile legale la fisc ca sa va reactivati legal, pentru mai multa siguranta .
Cu stima,
Marius Bote .
multumesc