Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma incactiva - Reluare activitate ORC dar nu la ANAF
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma incactiva - Reluare activitate ORC dar nu la ANAF

Am o firma (prestari servicii) a carei activitate a fost suspendata 3 ani. Am reluat activitatea urmand toate procedurile la ORC. Am punct de lucru legal , totul ok. La ANAF figurez inactiv, am fost la ei astazi si am dus toate actele cerute acum urmand sa astept intre 30 si 90 de zile. Intrebare: Pot presta servicii, incasa bani prin casa de marcat fiscalizata pe punctul de lucru in aceasta perioada ?
Daca nu ati depus decalaratii in timpul suspendarii activitatii timp de doua trimestre ANAF-ul v-a declarat inactiv.

Nu este bine sa functionati bana nu reactivati firma. Veti colecta TVA si veti inregistra venituri dar nu veti deduce TVA si cheltuielile.