Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Firma inactiva
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Firma inactiva

Buna ziua,

As dorii sa stiu daca o firma care este declarata inactiva fiscal, mai poate semna contracte? Stiu ca nu mai poate emite facturi, dar as vrea sa stiu daca mai poate semna contracte.

Multumesc
Ce fel de contracte?
De inchiriere.
Trebuie sa dati mai multe amanunte. Inchirierea unui spatiu ca sediul al firmei inactive, sau inchirieri de utilaje, inchirieri de spatii proprii catre alte societati.......
Prea putine detalii pentru a emite o parere
Societatea mi-a inchiriat un imobil intr-o perioada in care era declarata ca fiind inactiva. Dupa ce eu am modernizat imobilul, cum ma angajam in contractul de inchiriere, au trimis o comisie sa constate lucrarile efectuate. In urma constatarii investitiei mele, la nici 2 luni, au fost reactivati . In urmatoarele luni au inceput din partea lor diverse sicane, care au dus pana la urma la rezilierea contractului.
La 6 luni de la reziliere, am aflat intamplator, ca respectiva firma era declarata inactiva in perioada in care a semnat contractul de inchiriere. Mentionez ca in acea perioada ei mi-au emis diverse facturi ( de inchiriere, factura de apa, energie ).

Cam acesta este subiectul in mare, daca mai sunt necesare alte detalii, va rog spuneti.

Daca activitatea pe care o desfasoara societatea nu are ca obiect admistrare de spatii semnarea respectivului contract nu reprezinta o desfasurare de activitate. Daca insa obiectul de activitate al societatii consta in inchirieri de spatii catre terti se considera ca a desfasurat o activitate cand societatea declarase ca este in inactivitate.
In cazul in care considerati ca investitia facuta in spatiul respectiv este o pierdere pentru dvs. puteti incerca sa recuperati in instanta paguba produsa.