Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Punct de lucru

Buna ziua! Spuneti-mi si mie cum sa procedez pentru a trece un punct de lucru in actele unui SRL-D daca inchiriez apartamentul ce urmeaza sa fie punct de lucru dupa deschiderea societatii si de asemenea cum decontez chiria in contabilitatea avand in vedere ca se inchiriaza de la persoana fizica!
Va multumesc!
Buna ziua,

Mergeti la registrul comertului pentru a deschide punctul de lucru. Aveti nevoie de contractul de inchiriere vizat la anaf, decizia asociatului unic/hotararea aga, acordul vecinilor, declaratia model 2 si cererea tip.
In termen de 30 de zile dupa ce ies actele de la registru trebuie sa il declarati la anaf si sa cumparati registrul unic de control.
Daca platiti in numerar, cel de la care ati inchiriat trebuie sa va semneze o dispozitie de plata.
In completarea raspunsului domnului contabil:
1. Contractul se va inregistra la ANAF doar in conditiile in care se inchiriaza spatiul de la o persoana fizica;
2. Termenul de pronuntare a solutiei si de admitere a dosarului de la data depunerii acestuia este de 5 zile lucratoare;
3. Si cel mai important, la ORC este necesara si dovada de proprietate a spatiului (exp. contractul de vanzare-cumparare);
4. Identificati si codurile CAEN, ce vor fi autorizate la punctul de lucru.