Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Deschidere puncte de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Deschidere puncte de lucru

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: firma la care lucrez vrea sa isi deschida doua puncte de lucru in aceeasi localitate. As vrea sa stiu daca le pot prinde in aceeasi decizie a asociatului unic si ce alte documente imi mai trebuie pentru Registrul Comertului. De asemenea, as avea nevoie de un model de decizie a asociatului unic pentru deschidere punct de lucru pentru ca, cu cat caut mai mult, cu atata gasesc modele diferite si nu stiu care este bun. Va multumesc!
elena claudia ianasi a scris:

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in urmatoarea problema: firma la care lucrez vrea sa isi deschida doua puncte de lucru in aceeasi localitate. As vrea sa stiu daca le pot prinde in aceeasi decizie a asociatului unic si ce alte documente imi mai trebuie pentru Registrul Comertului. De asemenea, as avea nevoie de un model de decizie a asociatului unic pentru deschidere punct de lucru pentru ca, cu cat caut mai mult, cu atata gasesc modele diferite si nu stiu care este bun. Va multumesc!

nu trebuie nici-un model , acea hirtie este de fapt o declaratie catre registru comertului ca urmeaza sa mai deschideti puncte de lucru
2) aceste puncte de lucru trebuie declarate administrtia fiscala
Este o hatarare AGA sau un act aditional. Va trebuie certificate fiscale de la primarie pentru cele 2 spatii (imobile).
Este vorba despre un SRL. Nu pot sa fac doar o decizie a asociatului unic? Despre ce certificate fiscale este vorba ? Ca eu din cate citisem stiam ca am nevoie de decizia asociatului unic, contracte de inchiriere si formularele specifice de la ORC. Acum am intrat de tot in ceata!!
Faceti o singura decizie in care asociatul unic , dupa preambul hotaraste:
1.Deschiderea unui punct de lucru in loc., str.............nr, 5
2.Deschiderea unui punct de lucru in loc., str.,...........nr. 6
3.Administratorul societatii va aduce la indeplinire prezenta decizie
Pentru cele doua puncte de lucru, va trebuie acte de proprietate sau contract de comodat sau folosinta. Daca inchirierea se face de persoane fizice contractul de inchiriere trebuie inregistrat la Ad-tia financiara. In cazul inchirierii intre persoane juridice, trebuie inregistrat la secretariatul fiecareia. In toate cazurile , in copie trebuie sa aveti actele de proprietate ale imobilului unde deschideti punctul de lucru.
Daca imobilelor li se schimba destinatia( e vorba de apartamente, in blocuri de locuinte) atunci potrivit legii 230/2007, aveti nevoie si de acordul asociatiei de proprietari si al vecinilor.
Pentru fiecare punct de lucru asociatul unic sau administratorul intocmeste si o declaratie model 2, prin care solicita autorizarea activitatilor (cod CAEN) pe care urmati sa le desfasurati.
Persoana care merge la registru trebuie sa aiba o imputernicire de reprezentare.
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru precizari!::)