avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiune cu caracter administrativ
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiune cu caracter administrativ

Buna ziua,

Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa.

In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect si prin modul in care a fost comisa nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni etc.. au reparat prejudiciul in totalitate si nu sunt cunoscuti cu antecendente penale.
Mai scrie ca am fost scos sub urmarire penala si pentru fapta savarsite mi s-a aplicat o sactiune cu caracter administrativ in valoare de 700 RON si am fost obligat la plata cheltuielilor judiciare in suma de 49 RON.

Am si eu 3 intrebari:

1. Aceasta fapta la care am luat o amenda administrativa apare in cazier?
2. Daca nu platesc aceasta amenda ce se poate intampla?
3. Daca am un card personal in care am niste bani acolo, imi poate bloca contul sau sustrage de acolo bani?

Va multumesc,

O zi buna!
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Aprilie 2014
Andrei9208, utilizator
Cel mai recent răspuns: Andrei9208 , utilizator 22:14, 26 Aprilie 2014
Multumesc inca o data pentru informatii.

Doresc sa imi scot cazierul pentru un nou post de munca, o sa apara pe cazier ceva? Ca treaba asta nu am inteles-o.
Nu apare domnule.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Aprilie 2014
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am inteles.

Va multumesc mult.

O seara excelenta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme la cazier ioanatudor5 ioanatudor5 In urma cu 1 an un var a fost prins intr-un magazin sportiv furind.Arecunoscut fapta a fost dus la politie unde a dat o declaratie dupa care la aproximativ 4 ... (vezi toată discuția)
Cazier ccrystal ccrystal daca sunt trimis in judecata apare cand imi scot cazierul? (vezi toată discuția)
Amenda administrativa, va rog ajutor! alin013 alin013 Buna ziua, scoaterea de sub urmarire penala a individului... pentru savarsirea infractiunii de furt calificat,prev.de art.208, alin.1-209, alin.1, lit.(e) din ... (vezi toată discuția)