Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sanctiune cu caracter administrativ
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sanctiune cu caracter administrativ

Buna ziua,

Anul trecut am avut o problema cu politia, iar de vreo saptamana mi-a venit o amenda acasa.

In amenda scrie ca fapta in continutul ei concrect si prin modul in care a fost comisa nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni etc.. au reparat prejudiciul in totalitate si nu sunt cunoscuti cu antecendente penale.
Mai scrie ca am fost scos sub urmarire penala si pentru fapta savarsite mi s-a aplicat o sactiune cu caracter administrativ in valoare de 700 RON si am fost obligat la plata cheltuielilor judiciare in suma de 49 RON.

Am si eu 3 intrebari:

1. Aceasta fapta la care am luat o amenda administrativa apare in cazier?
2. Daca nu platesc aceasta amenda ce se poate intampla?
3. Daca am un card personal in care am niste bani acolo, imi poate bloca contul sau sustrage de acolo bani?

Va multumesc,

O zi buna!
Andrei9208, utilizator
Multumesc inca o data pentru informatii.

Doresc sa imi scot cazierul pentru un nou post de munca, o sa apara pe cazier ceva? Ca treaba asta nu am inteles-o.
Nu apare domnule.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Am inteles.

Va multumesc mult.

O seara excelenta!