Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie concediere

am fost concediat in temeiul art.1,lit a coroborat cu art 248 ali.1 lit, e ce sanse de cistig in instanta sint?
Depinde de probatoriul administrativ in fata instantei. Nimeni nu va poate spune exact ce sanse aveti.

Decizia de concediere se poate contesta pentru :
- neindeplinirea conditiilor de fond. De exemplu, neefectuarea cercetarii disciplinare prealabile duce la nulitate absolută a concedierii.

- neindeplinirea conditiilor de forma. In acest sens, verificati daca decizia de concediere cuprinde in mod obligatoriu :
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.

Lipsa uneia dintre aceste mentiuni duce la nulitatea absoluta a concedierii.

art.252 (2) C.mun. - Sub sanctiunea nulitatii absolute, in decizie se cuprind in mod obligatoriu:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern, contractul individual de munca sau contractul colectiv de munca aplicabil care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care, in conditiile prevazute la art. 251 alin. (3), nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
Mesaje editate:
@ disc
Data post: Sambata, 26 Aprilie 2014, 23:58
Forum Dreptul muncii - contract de munca, demisie, salariu si altele
Subiect contestatie concediere

daca concedierea sa facut nerespectanduse o procedura interna. Mai exact in procedura respectiva este vorba de testare cu aparatul alcool test la intrarea in incinta companiei unde am fost depistat cu alcool in aerul respirat unde firma de paza avea obligatia sa anunte ambulanta din incinta companiei pt recoltarea de probe biologice. agentul de paza nu a anuntat ambulanta dar in schimb au declarat ca am refuzat recoltarea de probe biologice in procedura respectiva este specificat faptul ca refuzul de probe biologice duce direct la desfacerea CM. In schimb in procedura este specificat ca in momentul refuzului salariatul trebuie sa dea o declaratie scrisa in care sa motiveze refuzul . aceasta declaratie se ataseaza la un proces verbal specificat de acea procedura pe care il semneza agentul de paza si martori. mentionez ca nu am dat acea declaratie deci nu sa respectat acea procedura si cu toate acestea am fost concediat. pot sa contest in instanta ca nu sa respectat acea procedura si sa duc in nulitate decizia de concediere? ce sanse as avea?

@ OfeliaTeodorescu
Data post: Duminica, 27 Aprilie 2014, 00:39

Aveti dreptul sa solicitati anularea deciziei de concediere.
Este dreptul dvoastra garantat de Codul muncii.
Sansele de castig depind de multe aspecte, argumente, probe, etc...
Personal, consider ca, in primul rand, pt. a avea sanse trebuie sa uzati de drepturile dvoastra. Finalitatea dorita, insa, nu v-o poate garanta nimeni.

=====

:offtopic: Interventie moderator

Nu mai deshideti mai multe topicur pe aceeasi problema. Puteti continua discutia pe topicul initial deschis pe acea problema

In speta, daca nu s-a efectuat o cercetare disciplinara prealabila si v-au concediat direct, atunci aveti ceva sanse intr-un asemenea litigiu.

Decizia de sanctionare poate fi contestata la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca in termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicarii.