Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunarea generala a asociatiei de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunarea generala a asociatiei de proprietari

putem solicita primariei de sector sa trimita un reprezentant la adunarea generala anuala a proprietarilor deoarece sunt nereguli incepand de la modul in care este organizata sedinta intocmirea ordinii de zi numai cu subiectule agreate de presedinte si cenzor nu si cu cele dorite de proprietari si in mod special de alegerea unui administrator atestat in prezent aceasta functie nu exista avem doar casier restul atributiilor care revin unui administrator sunt facute de cenzor care se cotroleaza singur desi sunt persoane in bloc atestate care ar putea ocupa aceasta functie dar presedintele si cenzorul se opun oare de ce ne intrebam va multumim
Puteti solicita primariei de sector sa trimita un reprezentant la adunarea generala dar, nu va puneti prea mare baza ca vor si veni. Personalul este destul de putin si problemele multe.
atunci cum putem noi ceilalti proprietari sa schimbam lucrurille in bine adica sa angajam un administrator atestat si sa nu mai faca aceasta munca cenzorul pentru ca ei sunt mana in mana si avem indoieli in privinta corectitudini lor
Pai tine de dvs. Vreti sa vina cineva si sa faca ordine in asociatia dvs? Cautati un administrator atestat sau o firma de administrare, analizati ce va ofera si la ce costuri, semnati contractul si gata.
Succes.
Pentru a determina serviciul specializat din primarie sa delege reprezentant la adunarea generala se impune sa contactati personal inspectorul responsabil domiciliului dv sa detaliati aspectele sensibile
Esteo diferenta semnificativa intre aspectele pe hartie si detalile lamurire fata in fata
Este foarte dificil din zecile de reclamatii,plangeri sesizari intemeiate mai putin intemeiate,
pertinente sau cu pretentii intemeiate sau ridicole,inspectorii sa deceleze sesizarea dv
Dupa ce sensibilizati inspectorul responsabil imobilului dv,solicitati oficial conducerii serviciului delegarea acestuia la adunarea generala
nu va puneti prea mare baza ca vor si veni.

Cel putin in Bucuresti, [la un sector....] desi initial ,ne-am lovit de un zid de reticenta la nivelul serviciului,pe parcursul mai multor vizite cu discutii sustinute si probate cu documente si martori ,in final am determinat o atentie deosebita din partea sefului de serviciu - in momentul de fata existand relatii foarte bune
Puteti sa solicitati serviciului specializat sa coroboreze situatia asociatiei dv numar apartamente,pretentii si va pot indica administrator de imobil persoana fizica/juridica
sa nu mai faca aceasta munca cenzorul pentru ca ei sunt mana in mana si avem indoieli in privinta corectitudini lor

Nu este de preferat nici sa cadeti in extrema opusa in care toti reprezentantii asociatiei nu inspira incredere si nu sunt corecti
Omiteti aspectul esential ca cenzorul prin viza lunara pe documentele asociatiei,isi asuma responsabilitatea sa raspunda personal administrativ,civil sau penal dupa caz ...
elga50, moderator
@ynocentta

Eu nu am spus ca nu vor veni ca nu vor ei sa vina. Ci pentru ca din cauza multitudinii de probleme cu care se confrunta, nu au timpul fizic necesar pentru a raspunde tuturor solicitarilor.
Intr-un astfel de serviciu, pe sector, sunt 4-6 persoane. In Bucuresti sunt peste 15000 de asociatii. Ce sa faca oamenii aia mai intai? Sa vina sa vada cum se strang 8-10 persoane la o adunare generala? Mai nou se ocupa si de reabilitarile termice.