Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme grave cu administratorul din bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme grave cu administratorul din bloc

De o luna de zile tot ma chinui sa aflu informații și explicații pentru lista de întreținere care mi se pare cam mare. Mai concret am suspiciuni ca sumele sunt umflate. Am cerut explicații verbal de de la toată echipa managerială (administratorul, președintele, comitet) și am fost refuzat și chiar mi s-a spus sa nu ii mai deranjez cu astfel de "probleme ". Am aflat ca nu exista cenzor și ca am funcționat fără cenzor ani de zile, pe lista de întreținere nu exista numele, stampila sau semnătura unui cenzor. Am făcut cerere scrisa prin scrisoare recomandata și la fel refuzat. Cer explicații concrete la modul de calcul și vreau sa mi se prezinte facturi din urmă să văd când de în regula este aceasta "asociație".
Am strâns semnaturi pentru adunare generala prin care 20%dintre membri sunt de acord sa ne vedem sa cerem explicații. Am stabilit data și locul, am pus fluturași la cutiile postale, am mers din ușa în ușă sa înștiințam oamenii, am pus la avizier anunțul. Administratorul când a văzut avizierul a rupt foaia și a început cu amenințari, denigrari astfel încât sa nu facem aceasta adunare în care cerem explicații. El este cercetat penal pentru delapidare la blocul vecin unde a fost administrator deci cu atât mai mult suspiciunile sunt întemeiate. Încearcă sa denigreze foarte mult pe cei care au inițiat aceasta adunare extraordinara care va avea loc peste câteva zile. Întrebări.
1.Ce poate face legal împotriva acestei adunări generale, o poate anula, împiedică?
2.Noi vrem sa ii schimbam din funcție în urma acestei adunări. Ce persoane din afara trebuie sa avem la aceasta adunare sa valideze votul nostru? Un avocat? Sau sa vina de la primărie?
3.Daca noi votam schimbarea ce se întâmplă după, cum ii putem obliga sa dea actele asociației noii conduceri?
Mulțumesc mult pentru răspuns.
legal,adminsitartorul de imobil este angajatul asociaieid e proprietari cu limita de competenta de executie
legal ,administartorul de imobil nu detine competenta sa se implice negativ in convocarea adunarii generale
daca administartorul de imobil,in cazul dv face demersuri pentru neconvocare adunare generale,evident ridica suspiciuni
Sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala
Nu este necesara prezenta de avocat la adunarea generala
Anterior hotararii incetarii raportului de munca al administratorului de imobil ar trebuie sa clarificati temeinicia si legalitatea activitatii acestuia sa solicitati efectuarea de audit,expertiza financiar contabila
Daca participantii la adunarea generala voteaza incetarea raportului juridic de munca al administratorului de imobil reprezentantul legal al asociatieid e proprietari detine baza legala disp L nr 196/2018 ,autoritatea si competenta sa desfasoare acte si actiuni pentru recuperare documente de la ex administrator
Peteti solicita serviciului specializat din primarie sa delege reprezenatnt care sa participe la adunarea generala
La fel ,daca aveti suspiciunea ca in adunarea generala ar putea apare dispute,conflicte intre participanti,aveti dreptul sa solicitati la politia teritoriala sa dispuna prezenta unui reprezentant al politiei
Credeți că dacă merg la primărie luni îmi poate pune la dispoziție un reprezentant legal care sa asiste la adunare marți?

Am pus afișe și de f multe ori pe avizier iar administratorul le rupe abuziv fără explicații. Cum putem contracara legal acest comportament?

ynocentta a scris:

legal,adminsitartorul de imobil este angajatul asociaieid e proprietari cu limita de competenta de executie
legal ,administartorul de imobil nu detine competenta sa se implice negativ in convocarea adunarii generale
daca administartorul de imobil,in cazul dv face demersuri pentru neconvocare adunare generale,evident ridica suspiciuni
Sesizati oficial serviciul specializat din primaria teritoriala
Nu este necesara prezenta de avocat la adunarea generala
Anterior hotararii incetarii raportului de munca al administratorului de imobil ar trebuie sa clarificati temeinicia si legalitatea activitatii acestuia sa solicitati efectuarea de audit,expertiza financiar contabila
Daca participantii la adunarea generala voteaza incetarea raportului juridic de munca al administratorului de imobil reprezentantul legal al asociatieid e proprietari detine baza legala disp L nr 196/2018 ,autoritatea si competenta sa desfasoare acte si actiuni pentru recuperare documente de la ex administrator
Peteti solicita serviciului specializat din primarie sa delege reprezenatnt care sa participe la adunarea generala
La fel ,daca aveti suspiciunea ca in adunarea generala ar putea apare dispute,conflicte intre participanti,aveti dreptul sa solicitati la politia teritoriala sa dispuna prezenta unui reprezentant al politiei

Nu ma pot pronunta atat timp cat nu cunosc dispnibilitatea serviciului de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din localitatea dv
Daca seful serviciului intelege situatia are autoritatea sa dispuna delegarea unui inspecator care sa participe la adunarea generala
Incercati sa va deplasati la serviciul din primarie ,subliniati lipsurile din asociatia dv respectiv lipsa cenzorului/
comisiei de cenzori,prezentati document care sa ateste ca ati solicitat presedintelui de asociatie sa clarifice sumele impuse in lista de intretinere si documentele justificative si refuzul acestuia