Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme in Asociatia de Proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme in Asociatia de Proprietari

Buna seara ,fostul administrator care este si proprietar in Asociatia noastra ,prin vointa proprie si-a dat demisia pe data de 05.12.2019 si ,fiind absolut toate documentele Asociatiei in apartamentul dansei propriu ,statut,stampila,toata documentatia decand a preluat respectiv 2013 pana in prezent, pe data de 05.12.2019 am fost aleasa presedinte in cadrul adunarii generale in care si-a si prezentat verbal demisia. Ulterior ,am aflat ca dansa s-a autopropus in CE cu toate ca nu se descarcase de gestiune si punandu-mi piedici prin neprezentarea actelor sa angajez o firma de administratie, a continuat sa faca listele de intretinere inca 3 luni ,iar, desi trecusera 4 luni ne-a impiedicat sa angajam firma ,dansa dispunand de tot ,bani,incasari ,tot ,pentru ca nu deschisese cont bancar asa cum ar fi fost legal . Si-a marit salariul dupa bunul plac , a facut procese verbale in care s-a autopropus membru in CE ,acum mai nou a facut proces verbal doar intre ea si 4 persoane in care s-a autopropus presedinte chiar . Pe data de 20.03, nemaisuportand situatia care deja se lungise prea mult, cu 10 zile inainte am afisatr la avizier anunt pt adunarea generala, iar la data fixata nu s-a intrunit cvorumul necesar si am reconvocat adunarea pe data de 02.04.2020 ca sa ne incadram in cele 15 zile . pe data de 21.03. a intrat in vigoare Ordonanta de Urgentadatorata Covid 19 si , am pus la avizier si pe tabelul nominal reconvocator de luare la cunostinta ,mentiunea ca adunarea se va tine conform reglementarilor in rigoare ,urmand sa ne intalnim cate 3 pe fiecare palier si sa aducem la cunostinta si supunem la vot ordinea de zi .Mentionez ca ,am fost la toti proprietarii cu tabel nominal de luare la cunostinta a sedintei reconvocate in conditii de COVID 19 , apoi am completat in timpul sedintei si atasat PV tabelul nominal cu cei care au participat la adunare ,unde am fost prezenti din 44 apartamente , 23 proprietari . La Primarie acum ,in urma reclamatiei fostei administratore care intre timp, dupa adunarea noastra reconvocata, a trimis un PV in care s-a autoproclamat presedinte si a format printr-o sedinta numai de dansa stiuta un CE, altul decat cel votat in adunarea generala procedurala . Ideea este ca, cei de la Primarie ca sa ne ateste ca CE legal format imi cere si dovada ca am trimis prin Posta instintari la toti proprietarii ,cu toate ca le-am trimis tabelele, iar unii proprietari practic stau sigilati in casa si nu deschid nimanui de frica pandemiei . In cazul asta ,eu ca presedinte , daca trimiteam la fiecare scrisori ar fi insemnat sa ies din casa in alt scop decat pentru cumparaturile necesare si as fi incalcat restrictia impusa prin OG . Cunosc prevederile legii 196/2018 dar ,legea aceea nu a fost gandita in perspectiva Covid19 sau alte pandemii care ar putea instaura Stare de Urgenta la noi in tara . Intrebarea este ce pot face in caz ca nu am aceste confirmari de expediere a instintarilor mai ales in situatia in care este blocul nostru ,fara facturi platite ,fara incasari ,fara nimic ,haos! Chiar nu exista o derogare de la legea 196/2018 ? in cazul asta ce sa facem ? Sa asteptam sa ne taie utilitatile pana se poate face AG in care sa trimit inainte scrisori tututor ?
O evocare halucinanta de felul in care nu trebuie sa se desfasoare lucrurile ! In plina nebunie planetara, aici se fac adunari generale, si alea dupa ureche, fara respectarea legii in vigoare !
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
Daca ati fi in situatia noastra ,sa nu puteti sa angajati nicio firma de administratie ,de curatenie si tot ce tine ce administrarea condominiului ,sa nu puteti plati facturile ,sa imi spuneti atunci dvs.ce ati face ......
Daca ati fi in situatia noastra ,sa nu puteti sa angajati nicio firma de administratie ,de curatenie si tot ce tine ce administrarea condominiului ,sa nu puteti plati facturile ,sa imi spuneti atunci dvs.ce ati face ....

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

O evocare halucinanta de felul in care nu trebuie sa se desfasoare lucrurile ! In plina nebunie planetara, aici se fac adunari generale, si alea dupa ureche, fara respectarea legii in vigoare !

1-Aspectele mentionate de catre dv dovedesc ca reprezentantul legal al asociatiei de proprietari care a exercitat si prestat responsabilitatea in perioada cat a activat ex administratorul de imobil fie nu a stapanit dispozitiile in domeniu fie din comoditate a acordat administratorului competente in afara dispozitiilor in domeniu
2-Dv ca presedinte ales de catre adunarea generala va revenea dreptul sa notificati oficial ex administartorul de imobil sa predea neconditionat documentele asociatieid e proprietari pe care fara drept legal le detinea-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Pe langa culpa presedintelui de asociatie care a permis ca stampila asociatieid e proprietari sa se afle in posesia administartorului de imobil,inclusiv comitetul executiv si cenzorul sunt responsabili pentru situatia mentionata
3-
am completat in timpul sedintei si atasat PV tabelul nominal cu cei care au participat la adunare

Procedura legal prevazuta de disp L nr 196/2018 obliga consemnarea procesului verbal al adunarii generale in registrul unic separat numerotat al adunarior generale
La finalul procesului verbala consemnat in registrul proceselor verbale urmeaza sa semneze toti participantii la adunarea generala
Nu este legal prevazut atasarea de tabele cu semnaturi la procesul verbal consemnat in registrul adunarilor generale
4-Referitor la achitarea facturilor catre furnizorii de utilitati...initial trebuie sa clarificati statutul dv in raport de reclamatiile ex-administartorului si de concluziile primariei
Exista posibilitatea sa asigurati fluenta furnizarii utilitatilor incheind angajament de plata cu furnizorii de utilitati
5-Si dv ati incalcat disp L nr 196/2018 care obliga comunicarea de corespondenta postala proprietrailor care din varii motive nu inteleg sau refuza sa semneze convocatorul
Daca ati fi avut corespondenta postala chiar si restituita cu mentiunea destinatraul refuza corespondenta,sau nu este la domiciliu ati fi fost exonerat de orice raspundere
ynocentta, utilizator