Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ce fel de impozit?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ce fel de impozit?

Pentru un teren intravilan considerat de primarie "neproductiv", legal, ce fel de impozit trebuie sa platesc? Rog raspuns argumentat legal.
ContSters88476, utilizator
terenurile care prin natura lor si nu prin destinatia data sunt improprii pentru agricultura sau silvicultura sunt scutite de plata imppozitului pe teren (art.257 lit.i C.fiscal)

Codul fiscal prevede la art. 256.(1) ca, Orice persoana care are in proprietate teren situat in Romania datoreaza pentru acesta un impozit anual, exceptand cazurile in care in prezentul titlu se prevede altfel.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Potrivit legii nr. 215/2001, modificata, art. 36 alin.4 lit.c nivelul impozitelkor si taxelor locale se stabilesc de consiliul local, deci valoarea impozitului pentru aceasta categorie de teren este stabilita in hotarirea acestui organ.
In acelasi sens, art. 288 (1) C.fiscal discpune ca, Consiliile locale, Consiliul General al Municipiului Bucuresti si consiliile judetene adopta hotarari privind impozitele si taxele locale pentru anul fiscal urmator in termen de 45 de zile lucratoare de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, a hotararii Guvernului prevazute la art. 292 din Codul fiscal..