Forum Discuţii juridice Executare silită Amenda judiciara
Discuție deschisă în Executare silită

Amenda judiciara

Buna seara.Sotul meu a primit o amenda judiciara,in 15 decembrie 2009.Va rog sa-mi spuneti,daca se prescrie si cand.Anul trecut in vara, inca nu aparea inregistrata la finante,noi locuind in strainatate,iar bunuri nu exista pe numele lui,pt o eventuala executare silita.Va multumesc anticipat.

Daca amenda nu este achitata in termen,autoritatea va declina competenta recuperarii amenzii in sarcina administratiei fiscale responsabile domiciliului debitorului
Suma se inregistreaza la biroul "debite in urmarire" Daca titularul amenzii nu detine bunuri in evidenta fiscala,la un momentdat autoritatea fiscala va demara procedura de executare silita
Daca se va constata ca debitorul nu are bunuri in evidenta,posibil ca autoritatea fiscala sa decline competenta recuperarii sumei in sarcina instantei de judecata pentru transformarea amenzii in zile de munca in folosul comunitatii

gi-jane2, moderator
Va rog sa-mi spuneti cum o putem achita,deoarece,aceasta apare doar pe hotatrarea definitiva de la divort.Va multumesc.
gi-jane2, moderator
daliamih a scris:

....Va rog sa-mi spuneti cum o putem achita,deoarece,aceasta apare doar pe hotatrarea definitiva de la divort.Va multumesc.

Mergeti la Adm.Financiara si o achitati. Aici puteti stabili modalitatea de plata , fie intr-o singura transa , fie in rate.