avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Amenzi
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Amenzi

Dupa cat timp nu mai este valabila o amenda.....am primit acum vreo 5 ani amenzi cumulate la o valoare de 10000 de lei amenzi rutiere
Si am citit undeva ca aceste amenzi se pot anula dupa o perioada....este posibil?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:31, 6 Decembrie 2019
Termenul general de prescriptie drept de executare debite,in cazul dv este de 5 ani -in interiorul caruia creditorul are dreptul sa realizeze acte si actiuni pentru recuperare debit
Daca in termenul de prescriptie creditorul desfasoara demersuri pentru recuperare debit,termenul de prescriptie se intrerupe si se reia nou termen
Daca ati primit somatie de plata,inseamna ca a fost demarata procedura de recuperare debite
Fiind vorba despre amenzi circulatie,autoritatea emitenta=politie ,in cazul in care contravenientul nu isi asuma responsabilitatea sa achite amenda in termenul legal prevazut,declina responsabilitatea recuperarii debitului in sarcina autoritatii fiscale responsabile teritorial
Dar acum amenda fiind de mai multi ani in evidenta primariei nu exista nici o modalitate pentru a se micsora acea suma??
Institutiile statului au grija sa nu lase datoriile sa se prescrie si, din pacate pentru dumneavoastra, legea ofera facilitati la plata amenzilor daca sunt platite repede (termenul era de 48 ore, acum este de 15 zile) iar nu cand se ajunge la executare silita.
Ultima modificare: Vineri, 6 Decembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita lory22 lory22 Buna ziua, ma confrunt cu o situatie cam ciudata. Sotul meu a primit o instiintare de executare silita , executare care reiese ca in urma cu 3 ani in 2012 a ... (vezi toată discuția)
Prescriere amenda ndan57 ndan57 Buna ziua, in cat timp se anuleaza, prescrie o amenda data de primarie ptr. reabilitare termina exterior apartament fara autorizatie de constructie ... (vezi toată discuția)
Solutionare plangere contraventionala TaraTara TaraTara Am adresat plangere contraventionala la judecatoria sectorului 6 pentru anularea amenzii RATB primita in mod abuziv. Drept urmare, am primit o \\"rezolutie\\" ... (vezi toată discuția)