avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate inregistra o masina cu motor schimbat ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate inregistra o masina cu motor schimbat ?

Am si eu o intrebara care multi prieteni spun ca nu se poate face asa ceva . Ar fi posibil in Romania sa fie pus pe o masina mai veche un motor mai bun si mai puternic, si sa pot sai fac toate actele la ea ????
Ultima modificare: Luni, 28 Aprilie 2014
sorinnofa, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:43, 29 Aprilie 2014
Trebuie sa va adresati la RAR, acolo se poate face acest lucru. Noul motor trebuie sa indeplineasca anumite caracteristici prevazute de lege.
Aha, dechi e o posibilitate sa se poata face acest lucru ?/? daca am 2 masini una veche si una noua si sa-i schimb motorul de la cea noua pe cea veche ? ....
Anterior oricarui demers pentru modificare,prezentati-va cu documentele masinilor si interesati-va la RAR daca se poate realiza si omologa modificarea la care faceti vorbire
De regula RAR se intereseaza direct la producator ,daca acesta permite ca pe o masina anumita generatie sa se instaleze motorizare alta generatie
Este vorba despre diferente de greutate motor,diferente sistem fixare si alte caracteristici care sunt cunoscute numai producatorului
Sunt multe cazuri in care producatorul unei marci de masini,realizeaza la fiecare generatie anumite modificari atat la habitaculul motorului cat si la corpul in sine motor, astfel incat sa nu poata fi inlocuite fara interventii la sistemul /suporti fixare
Exista modele/generatii de masini care desi motoarele arata identic,acestea nu pot fi montate pe alte masini
Au fost multe cazuri in care proprietari de masini au inteles sa instaleze pe model caroserie veche de masina motorizare aceiasi marca generatie noua si capacitate mai puternica si desi vizual motoarele apareau identice la transferul motoarelor s-a constatat ca sunt necesare interventii ample si la sistemul de fixare suporti motor/cutie,etc
Nu se admite interventia la componentele de fixare motor
Daca RAR da unda verde ,va revine obligatia sa executati modificarea in unitate service specializata cu document justificativ,ulterior reveniti la RAR pentru efectuarea verificarilor si omologarii in urma carora acestia vor pansona serie pe motor care va fi completata in baza proprie de date si cartea de identitate a masinii

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legalizare autoturism cu motor schimbat Mihnea_R Mihnea_R Buna ziua, sper ca am ales corect sectiunea. Intrebarea mea: Care sunt demersurile pentru a putea sa circul in mod complet legal cu o masina din anul 1980, ... (vezi toată discuția)
Politia rutiera Tommy_Ar Tommy_Ar Buna, ma oprit Politia Rutiera Romana in trafic, Agentul s-a prezentat, fara a specifica motivul pentru care am fost oprit, mi-a solicitat sai prezint toate ... (vezi toată discuția)
Omologare rar Medmatei Medmatei Buna seara, Doresc sa cumpar o masina la mana a doua modelul nissan 200sx 1992. Masina a fost adusa in romania acum 4 -ani si omologata cu motorul original de ... (vezi toată discuția)