Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate inregistra o masina cu motor schimbat ?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate inregistra o masina cu motor schimbat ?

Am si eu o intrebara care multi prieteni spun ca nu se poate face asa ceva . Ar fi posibil in Romania sa fie pus pe o masina mai veche un motor mai bun si mai puternic, si sa pot sai fac toate actele la ea ????
sorinnofa, utilizator
Trebuie sa va adresati la RAR, acolo se poate face acest lucru. Noul motor trebuie sa indeplineasca anumite caracteristici prevazute de lege.
Aha, dechi e o posibilitate sa se poata face acest lucru ?/? daca am 2 masini una veche si una noua si sa-i schimb motorul de la cea noua pe cea veche ? ....
Anterior oricarui demers pentru modificare,prezentati-va cu documentele masinilor si interesati-va la RAR daca se poate realiza si omologa modificarea la care faceti vorbire
De regula RAR se intereseaza direct la producator ,daca acesta permite ca pe o masina anumita generatie sa se instaleze motorizare alta generatie
Este vorba despre diferente de greutate motor,diferente sistem fixare si alte caracteristici care sunt cunoscute numai producatorului
Sunt multe cazuri in care producatorul unei marci de masini,realizeaza la fiecare generatie anumite modificari atat la habitaculul motorului cat si la corpul in sine motor, astfel incat sa nu poata fi inlocuite fara interventii la sistemul /suporti fixare
Exista modele/generatii de masini care desi motoarele arata identic,acestea nu pot fi montate pe alte masini
Au fost multe cazuri in care proprietari de masini au inteles sa instaleze pe model caroserie veche de masina motorizare aceiasi marca generatie noua si capacitate mai puternica si desi vizual motoarele apareau identice la transferul motoarelor s-a constatat ca sunt necesare interventii ample si la sistemul de fixare suporti motor/cutie,etc
Nu se admite interventia la componentele de fixare motor
Daca RAR da unda verde ,va revine obligatia sa executati modificarea in unitate service specializata cu document justificativ,ulterior reveniti la RAR pentru efectuarea verificarilor si omologarii in urma carora acestia vor pansona serie pe motor care va fi completata in baza proprie de date si cartea de identitate a masinii