Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat de mostenitor sau hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat de mostenitor sau hotarare judecatoreasca

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog care este diferenta intre un certificat de mostenitor eliberat de notar sau o hotarare judecatoreasca in cazul in care succesiunea este dezbatuta in instanta?

Multumesc,
In certificatul de mostenitor este precizata calitatea de mostenitor si cota succesorala care vi se cuvine din bunurile ce au ramas de la defunct. Prin hotararea judecatoreasca pronuntata ca urmare a dezbaterii succesiunii se stabileste exact ce bunuri vi se cuvin din masa succesorala.
mary-anna a scris:

Prin hotararea judecatoreasca pronuntata ca urmare a dezbaterii succesiunii se stabileste exact ce bunuri vi se cuvin din masa succesorala.

Doar în situaţia în care s-a cerut şi partajul (împărţeala) bunurilor. Instanţa nu se poate pronunţa peste ceea ce părţile au cerut.

Diferenta e ca la notar mergeti intelesi, la instanta mergeti dupa notar, daca acolo nu va intelegeti.
Puterea celor doua acte e tot aia.