avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Prescriptia extinctiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Prescriptia extinctiva

Am achitat taxa de poluare pentru un autoturism in 14.11.2008. In data de 04.07.2012 am introdus o actiune la Tribunal prin care am solicitat restituirea taxei de poluare. In data de 14.09.2012 aceasta actiune a fost admisa. Finantele au facut recurs si in data de 05.04.2013 acesta a fost respins. Am primit banii in 10.082013. In data de 06.03.2014 am introdus o noua cerere de chemare in judecata prin care am solicitat acordarea dobanzii fiscale aferente taxei de poluare calculata conform 124cpf de la data de 14.08.2008 pana la data de 10.08.2013. Aceata actiune a fost respinsa datorita prescriptiei.
Intrebare: Prin actiunea introdusa in 2012 nu sa intrerupt termenul de prescriptie conform art. 2357 alin 2.
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: andreigrigoriu , moderator 22:06, 29 Aprilie 2014
S-a întrerupt, dar numai pentru creanţa pretinsă, nu şi pentru accesoriile (dobînzile fiscale) necerute în termen.
Puteti sa ma ajutati cu un articol din lege.
Stimat forumist,

Precum s-a răspuns anterior, prima acțiune nu a întrerupt termenul de prescripție extinctivă, deoarece acțiunile au avut obiect diferit.

Sincer, nu înțeleg la ce v-ar ajuta indicarea art. 2537 Nou cod civil, ori a prevederilor Decretului 167/1958, câtă vreme problema a fost tranșată, conturată și prin doctrină și jurisprudență.

Dar dacă, totuși, doriți, puteți citi inclusiv tratatul ,,Introducere în dreptul civil,, al regretatului prof. Gh Beleiu. Dar, din păcate pentru dvs, problema este clară.

Cu stimă

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Termen prescriptie adriannn adriannn Buna ziua. Termenul de prescriptie de 3 ani poate fi intrerupt doar prin introducerea unei cereri de chemare in judecata, sau este necesar ca cererea sa fie ... (vezi toată discuția)
Lntreruperea prescriptiei extinctive katrin katrin Factura a fost emisa la data de 28.10.2011. La data de 31.12.2011 debitorul confirma pe email debitul. Ulterior, la insistentele contabilei, solicita tot pe ... (vezi toată discuția)
In cat timp se prescrie o factura ?? seller seller Avem d eplatit o factura , dar nu suntem de acord cu acest lucru . Exista posibilitate asa nu o platim daca cel care a emis-o nu ne da in judecata? cat timp ... (vezi toată discuția)