Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO: Reluarea judecãrii cauzelor suspendate prin ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO: Reluarea judecãrii cauzelor suspendate prin efectul procedurii-pilot împotriva României

Stimați forumiști,

Am promis să vă informez despre veștile privind reluarea judecării cauzelor, analizarea acestora fiind suspendată prin efectul procedurii-pilot împotriva României.

Vă informez, deci, că pe data de 29 aprilie 2014, în Cauzele Preda și Alții contra României, Cererile nr. 9584/02, 33514/02, 38052/02, 25821/03, 29652/03, 3736/03, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat violări ale dreptului de proprietate, inclusiv după apariția Legii 165/2013.

De altfel, cât de curând, avocatnet.ro va publica un articol despre aceste hotărâri.

Cu stimă.
andreigrigoriu, moderator