avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... CEDO: Reluarea judecãrii cauzelor suspendate prin ...
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

CEDO: Reluarea judecãrii cauzelor suspendate prin efectul procedurii-pilot împotriva României

Stimați forumiști,

Am promis să vă informez despre veștile privind reluarea judecării cauzelor, analizarea acestora fiind suspendată prin efectul procedurii-pilot împotriva României.

Vă informez, deci, că pe data de 29 aprilie 2014, în Cauzele Preda și Alții contra României, Cererile nr. 9584/02, 33514/02, 38052/02, 25821/03, 29652/03, 3736/03, Curtea Europeană a Drepturilor Omului a constatat violări ale dreptului de proprietate, inclusiv după apariția Legii 165/2013.

De altfel, cât de curând, avocatnet.ro va publica un articol despre aceste hotărâri.

Cu stimă.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
andreigrigoriu, moderator

Alte discuții în legătură

Cedo hotararea preda si altii contra romaniei Dana Maria Corneanu Dana Maria Corneanu In 2010 am formulat o plangere la CEDO referitoare la retrocedarea unui teren. Timp de 3 ani mi s-au solicitat documente, cauza mea fiind asimilata hotararii ... (vezi toată discuția)
Cedo - prelungire termen aplicare masuri din cauza maria atanasiu c. romania WEO WEO CEDO a comunicat la 3/04/2013 ca a acceptat solicitarea Guvernului Romaniei de prelungire a termenului stabilit pentru punerea in aplicare a masurilor generale ... (vezi toată discuția)
Lamurire legata de cedo mariuscris mariuscris Buna ziua! Eu detin o hotarare definitiva, irevocabila si cu titlu executoriu conform careia trebuie sa mi se acorde despagubiri banesti pentru un imobil si o ... (vezi toată discuția)