Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Folosire cont 1068
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Folosire cont 1068

Buna seara,

In anul fiscal 2012 o societatea a inreg profit . , acest profit fiind repartizat pe alte rezerve , ct 1068. In anul fiscal 2013 soc a inregistrat pierdere. Pierderea contabila sau fiscala din anul 2013 poate fi recuperata din aceste rezerve ? ??
Va rog sa ma lamuriti ,nu am mai avut asemenea situatii

va multumesc
Alte rezerve, ct. 1068 – se constituie din profitul net sau din alte surse, facultativ, utilizate la acoperirea pierderii contabile sau alte scopuri, potrivit hotararii adunariigenerale a asociatilor sau actionarilor, inclusiv pentru majorarea capitalului social. In cazul incare AGA hotarasete distribuirea de dividende din astfel de sume, trebuie retinut la sursa impozit pe dividende. Nu se datoreaza impozit in situatia in care acestea sunt utilizate pentru acoperirea pierderii sau pentru majorarea capitalului social.
Cititi si Ordin nr. 3055 din 29/10/2009
am citit ord 3055 . In hot aga de la bilantul din 2012, la repartizarea profitului destinatia lui a fost pe alte rezerve, nu am specificat ca pot fi acoperite si pierderile din anii viitori.
nu stiu daca este corect acum sa fac inreg 1068 = 1171
dar de ce vreti sa o acoperiti, inchideti firma? Este mai avantajos sa o acoperiti din profitul realizat in 2014, 2015 .... aveti 'termen"7ani.Daca realizati profit in acesti ani, mai intai scadeti pierderea si ulterior aplicati impozitarea, altfel veti plati un impozit pe profit mai mare:-/