avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 918 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Puncte compensatorii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Puncte compensatorii

Hristos a invita.Am un certificat de mostenitor pe care am 1350 mp de teren(pe care sau construit blocuri ) ,acest teren a fost confiscat pe vremea comunismului iar in 2009 am primit de la primarie o hirtie pe care scrie ca o sa fiu despagubita dar nici pina in ziua de azi nu am primit nimic,dar am primit ieri o instintare de la primarie ca sint deacord sa ma despagubeasca dar numai pentru 730 mp.Tot terenul care a fost confiscat pe vremea comunismului a fost de 6600 mp,a fost un singur top, o sinngura bucata de teren dar statul la impartit in mai multe nr de topuri(604/1,604/2....604/8) iar mie mia recunoscut dreptul doar pentru bucata ( 604/4) pe care a fost casa iar pentru restul de teren mia invalidat cererea.Acum din 6600 mp mia recunoscut dreptul doar pe 1350 asta a fost in 2009(am certificat de mostenitor) iar acum a redus iarasi,doar pentru 730 mp,hirtia care a venit ieri este cu drept de recurs in 30 zile.Avem si notificare depusa in 2001.Ce ma sfatuiti sa fac?Va multumesc
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 23:12, 3 Mai 2014
Adevarat a inviat! Angajati-va un avocat din orasul dvs si exercitati toate actiunile ce se impun...nu de alta dar in final statul poate spune STOP nu mai sunt bani de despagubit nici pt 730 mp :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reintregire titlu de proprietate Ionel1234 Ionel1234 Buna ziua.As dori sa va intreb ce trebuie sa facem?Tatal meu mostenit de la parinti un teren (mai bine zis hirtiile)de 56000 mp care a fost confiscat pe ... (vezi toată discuția)
Reintregirea titlului de proprietate Ionel1234 Ionel1234 Buna ziua.As dori sa va intreb ce trebuie sa facem?Tatal meu mostenit de la parinti un teren (mai bine zis hirtiile)de 56000 mp care a fost confiscat pe vremea ... (vezi toată discuția)
Reintregire titlu de proprietate Ionel1234 Ionel1234 Buna ziua.As dori sa va intreb ce trebuie sa facem?Tatal meu mostenit de la parinti un teren (mai bine zis hirtiile)de 56000 mp care a fost confiscat pe vremea ... (vezi toată discuția)