Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte necesare radiere dupa vanzare epava
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte necesare radiere dupa vanzare epava

Vreau sa vand epava rezultata dintr-o dauna totala, cumparatorul fiind o firma de dezmembrari. Am inteles ca pentru scoaterea de la plata impozitului este suficient contractul de vanzare-cumparare. Ce nu imi este clar, este ce trebuie sa fac pentru a radia ulterior masina de la politie. Din cercetarile mele reiese ca sarcina radierii revine cumparatorului, insa nu am gasit nicaieri informatii specifice situatiei mele. Din cate vad eu, dupa cumparare, el are doua variante: fie dezmembreaza masina, fie o "repara" si o vinde ca "noua". Daca masina ar fi fost intreaga, inteleg ca in termen de 30 de zile ar fi fost obligat sa o treaca pe numele lui. In cazul acesta, nu mi-e prea clar ce se intampla. Mai mult, am auzit ca ar fi necesar de un "certificat de instrainare" de la primarie pentru a putea face vanzarea, despre care nu stiu nimic. Situatia este cu atat mai aiurea cu cat eu am masina inmatriculata intr-un judet, cumparatorul este din alt judet, iar tranzactia va avea loc in capitala. Ma ajuta cineva cu mai multe informatii?
Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea sau inregistrarea, la cererea proprietarului, in urmatoarele cazuri:
-proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii;
-proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate in vederea dezmembrarii;
la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respectiv;in cazul furtului vehiculului.

Radierea cand detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie,necesita urmatoarele documente
Cererea solicitantului;
Actul de identitate al solicitantului in original si copie;
Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;in cazul dv documentul de predare la unitate dezmembrari
Certificatul de inmatriculare;
Placutele cu numarul de inmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului in original si copie;
Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale sau certificatul de atestare fiscala;
Certificatul de radiere - 3 exemplare;

ynocentta, utilizator