avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Acte necesare radiere dupa vanzare epava
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Acte necesare radiere dupa vanzare epava

Vreau sa vand epava rezultata dintr-o dauna totala, cumparatorul fiind o firma de dezmembrari. Am inteles ca pentru scoaterea de la plata impozitului este suficient contractul de vanzare-cumparare. Ce nu imi este clar, este ce trebuie sa fac pentru a radia ulterior masina de la politie. Din cercetarile mele reiese ca sarcina radierii revine cumparatorului, insa nu am gasit nicaieri informatii specifice situatiei mele. Din cate vad eu, dupa cumparare, el are doua variante: fie dezmembreaza masina, fie o "repara" si o vinde ca "noua". Daca masina ar fi fost intreaga, inteleg ca in termen de 30 de zile ar fi fost obligat sa o treaca pe numele lui. In cazul acesta, nu mi-e prea clar ce se intampla. Mai mult, am auzit ca ar fi necesar de un "certificat de instrainare" de la primarie pentru a putea face vanzarea, despre care nu stiu nimic. Situatia este cu atat mai aiurea cu cat eu am masina inmatriculata intr-un judet, cumparatorul este din alt judet, iar tranzactia va avea loc in capitala. Ma ajuta cineva cu mai multe informatii?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:31, 1 Mai 2014
Radierea din evidenta a vehiculelor se face de catre autoritatea care a efectuat inmatricularea sau inregistrarea, la cererea proprietarului, in urmatoarele cazuri:
-proprietarul doreste retragerea definitiva din circulatie a vehiculului si face dovada depozitarii acestuia intr-un spatiu adecvat, detinut in conditiile legii;
-proprietarul face dovada dezmembrarii, casarii sau predarii vehiculului la unitati specializate in vederea dezmembrarii;
la scoaterea definitiva din Romania a vehiculului respectiv;in cazul furtului vehiculului.

Radierea cand detinatorul nu mai doreste mentinerea vehiculului in circulatie,necesita urmatoarele documente
Cererea solicitantului;
Actul de identitate al solicitantului in original si copie;
Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;in cazul dv documentul de predare la unitate dezmembrari
Certificatul de inmatriculare;
Placutele cu numarul de inmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului in original si copie;
Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent al autoritatii administratiei publice locale sau certificatul de atestare fiscala;
Certificatul de radiere - 3 exemplare;




Ultima modificare: Joi, 1 Mai 2014
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Remat dacia 1300 alecumihai alecumihai Buna ziua. As avea cateva lamuriri in legatura cu radierea unei masini, scoaterea ei din evidentele politiei si primariei. Mai exact, am o Dacia 1300, a ... (vezi toată discuția)
Radiere masina fara certificat de dezmembrare theogrigore theogrigore Va prezint situatia foarte pe scurt. Tatal meu (decedat in noiembrie 2018) avea un autorism vechi care statea in curtea casei. Acum 3 luni, mama mea a dat ... (vezi toată discuția)
Radiere auto bso bso buna,imi poate zice cineva ce acte imi trebuie pentru a sterge masina din baza primariei unde este inregistrata,eu am vandut-o in alt judet,fara a face cu ... (vezi toată discuția)